Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand POLITICA COOKIES
Concertul Tezaur folcloric "Sărbătoare la români"
Luni, 18 Decembrie 2017
Sărbătoarea Crăciunului este prilej de bucurie pentru toţi românii. Cântecul şi jocul popular autentic le veţi regăsi în ediţiile speciale Tezaur folcloric, pe care TVR 1 şi TVRi le difuzează pe 25 decembrie în două părţi: de la 13.00 şi de la 16.00.
Alte legături
Tezaur folcloric

În ziua de Crăciun, emisiunea Tezaur folcloric, transmisă de TVR 1 şi TVRi de la ora 13.00, oferă telespectatorilor momente cu totul speciale dintr-o întâlnire emoţionantă cu Ansamblul folcloric Cununiţa din Satu Mare şi invitaţii săi, de la Concertul extraordinar „Deschideţi porţile mari!”.

(w640)

Ediţia marchează 35 de ani de existenţă ai Ansamblului folcloric Cununiţa, coordonat de Leontina Dorca şi 15 ani de existenţă ai Ansamblului folcloric de copii Cununiţa Năzdrăvană, coordonat de Maria Carmen Sas şi deschide seria emisiunilor și evenimentelor dedicate sărbătoririi celor 35 de ani de difuzare săptămânală a emsiunii Tezaur folcloric.

În program, Sava Negrean Brudaşcu, Nicolae Sabău, Tiberiu Ceia, Cornel Borza, Ansamblul folcloric de copii „Coconii Maramureşului” al Ansamblului Folcloric Naţional Transilvania din Baia Mare, conducerea muzicală Marinel Petreuş, coordonator Adrian Sabău, conducerea artistică Iuliana Dăncuş. Participă Ansamblului folcloric Cununiţa şi Ansamblulul folcloric de copii Cununiţa Năzdravană, din Satu Mare, conducerea muzicală Ionică Hainal şi Emanuel Silaghi, conducerea artistică Maria Carmen Sas şi Leontina Dorca.

(w640)

(w500)

În partea a doua, de la ora 16.00 -la TVR 1 şi 16.10 la TVRi, telespectatorii vor putea urmări momente din Concertul Tezaur folcloric realizat la Otopeni: vom asculta cântece în care se regăsesc virtuţile unui neam întreg, frumuseţea locurilor încărcate de farmec ale satelor noastre, atmosfera de sărbătoare care însufleţeşte spaţiul mioritic.

La ediția specială Tezaur folcloric „Sărbătoare la români”, pentru a ne aduce clipe de bucurie şi veselie, participă tineri si mari interpreţi de muzică populară alături de Orchestra de Muzică Populară Radio, dirijată de Cristian Obrejan.

Participă interpreţi din generaţia tânără: Emilia Dorobanţu, Letiţia Boroi, Viorica Macovei, Alexandru Bradăţan, Florin Pârlan, Paul Ananie, Radu Lazăr, Florin Boita, Marius Ciprian Pop, Alexandru Pugna. Alături de ei, Orchestra de Muzică Populară Radio, dirijată de Cristian Obrejan, precum și „Ansamblul folcoric Periniţa” din Otopeni.

Producător tv şi prezentator: Gheorghiţa Nicolae

  • 04:35
    Telejurnal
    * Meteo
  • 05:15
    Istoria cu Virgil
    (redifuzare) Producător Adriana Ciobanu
  • 05:30
    Imn
  • 05:35
    Politică şi delicateţuri
    * Best of Invitat Toni Grecu Jurnalist Iulia Ioaniţoaia Producător Dan Manoliu
  • 06:30
    1 Matinal :
    1 Matinal (I) Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 08:00
    1 Matinal
    1 Matinal (II) Prezintă:Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 09:00
    1 Matinal
    1 Matinal (III) Prezintă:Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 09:45
    Teleshopping
  • 10:00
    Perfect imperfect
    (I) *Ştiri *Talk-show Moderator Emma Zeicescu Producători: Violeta Iorgulescu, George Tudor, Mihaela Verdeş Transmisiune directă
  • 11:00
    Perfect imperfect
    (II) *Ştiri *Talk-show Moderator Emma Zeicescu Producători: Violeta Iorgulescu, George Tudor, Mihaela Verdeş Transmisiune directă
  • 11:45
    Teleshopping
  • 12:00
    Parlamentul României
    Prezintă Radu Rădulescu Producător Ion Stavre
  • 12:30
    Teleshopping
  • 13:05
    Studio mondial
    Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 14:00
    Telejurnal
    Translator mimico gestual Laura Ioana ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ
  • 14:25
    Studio mondial
    Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 14:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Samara Arena, Samara
  • 15:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa C * Danemarca-Australia Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Samara Arena, Samara
  • 17:00
    Lozul cel mare
    Prezintă Silvia Stanciu şi Marius Rădmăneştean *Tragerile Joker, Loto 5 /40, Loto 6/49 şi Noroc Jurnalişti: Dana Rusu, Florin Mihăilescu, Horaţiu Rusu Producător tv. Mihai Răzuş Transmisiune directă
  • 17:30
    Studio mondial
    Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 17:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentatori: Dragoş Bocanaciu/ Cătălin Cîrnu Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Ekaterinburg Arena, Ekaterinburg
  • 18:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa C * Franţa-Peru Comentatori: Dragoş Bocanaciu/ Cătălin Cîrnu Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Ekaterinburg Arena, Ekaterinburg
  • 20:00
    Telejurnal
    Meteo* Omologări
  • 20:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentator Emil Hossu Longin Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny
  • 21:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa D * Argentina-Croaţia Comentator Emil Hossu Longin Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny
  • 23:05
    Studio mondial
    * Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 23:40
    Un pariu Mondial
    . Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 00:00
    Telejurnal
    *Sport*Meteo
  • 00:30
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa C * Danemarca-Australia Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Daniel Chican
  • 02:20
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa C * Franţa-Peru Comentatori: Dragoş Bocanaciu/ Cătălin Cîrnu Producător Daniel Chican
  • 04:00
    Studio mondial
    Producător Daniela Enăchescu
  • 04:35
    Telejurnal
    * Meteo* Omologări
  • 05:15
    Istoria cu Virgil
    Producător Adriana Ciobanu
  • 05:30
    Imnul României