Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand POLITICA COOKIES
Obiceiuri de nuntă la Festivalul de Folclor „Ioan Macrea”, la TVR 1
Marţi, 14 Februarie 2017
Sâmbătă, 18 februarie, de la ora 21.10, telespectatorii TVR 1 au putut vedea prima parte a spectacolului desfăşurat în luna noiembrie la Sibiu. Iuliana Tudor a fost gazda evenimentului.
macrea
Alte legături
Iuliana Tudor

De 18 ani, Sibiul se mândreşte cu un eveniment cultural de excepţie, iniţiat în memoria maestrului coregraf Ioan Macrea, cel care a dus faima României în lumea întreagă, prin cea dintâi formaţie de dansuri populare din România – „Junii Sibiului”. TVR 1 difuzează, pe 18 februarie, prima parte a celei de-a XVIII-a ediţii a Festivalului Naţional de Folclor „Ioan Macrea”, eveniment ce a reunit la Sala Polivalentă „Transilvania” din Sibiu peste 600 de artişti - cele mai bune ansambluri folclorice din ţară, dansatori, dar şi îndrăgiţi interpreţi ai muzicii populare româneşti. Iuliana Tudor a fost, şi de data acesata, gazda festivalului de dans ce a putut fi văzut în direct la TVR 3 în perioada 28-30 noiembrie. Pentru iubitorii de folclor, TVR 1 şi TVR+ redifuzează prima parte sâmbătă seară, de la 21.30.

Prin cântece, dansuri şi obiceiuri, festivalul recreează harta tradiţiilor de pe întreg cuprinsul ţării şi în special pe cea a obiceiurilor de nuntă, ediţia 2016 fiind axată pe reprezentaţiile cu tematică nupţială.

Festivalul s-a deschis cu Spectacolul aniversar „Ceata Junilor – 25 de ani de activitate”, ce a adus pe aceeaşi scenă diferite generaţii de dansatori, precum şi tineri interpreţi de muzică populară, colaboratori ai „Cetei Junilor” şi ai „Junilor Sibiului”. Alături de Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul - Junii Sibiului”, la spectacol participă soliştii: Tudor Furdui Iancu, Ina Todoran, Traian Stoiţă, Andreea Vulcu, Larisa Vulpescu, Virginia Irimuş, Bogdan Toma, Ovidiu Homorodean, Paula Medrea, Ilie Medrea, Stana Stepanescu, Paul Ananie, Giulia Medrea, Oana Tomoiagă, Izabela Tomiţa, Adriana Anghel, Alexandru Brădăţan, Sebastian Stan, Andreea Haisan, Florin Boita, Gabriel Dumitru, Diana Călinescu, Nicu Mâţă, Mădălina Mârza, Răzvan Năstăsescu, Codruţa Rodean, Bogdan Cioranu, Alina Pinca, Daniel Rosalim, Alina Bîcă, Robert Târnăveanu şi Adrian Neamţu.

(w640) Iuliana Tu

Emisiune de Elise Stan

Organizatori: Consiliul Judeţean Sibiu prin Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale „Cindrelul – Junii” Sibiu, Consiliul Local Sibiu, Primăria Municipiului Sibiu, în colaborare cu Cercul Militar Sibiu; proiect co-finanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional.

Coproducător: TVR

Foto: turnulsfatului.ro, oradesibiu.ro, Facebook

  • 00:05
    Pariu Mondial
    Moderator Tudor Furdui Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 00:30
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa E * Costa Rica-Serbia Comentatori: Dragoş Bocanaciu/ Cătălin Cîrnu Producător Daniel Chican
  • 02:20
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa F * Germania-Mexic Comentator Marian Olaianos/ Florin Mihoc Producător Daniel Chican
  • 03:55
    Bucureşti, capitala rezistenţei româneşti
    Ediţia 13 Realizator Irina Păcurariu Jurnalist Mariana Cernăianu
  • 04:00
    Studio mondial
    Moderator Costin Deşliu Producător Daniela Enăchescu
  • 04:50
    Telejurnal
    * Meteo* Omologări LOTO
  • 05:30
    Imn
  • 05:35
    Tezaur folcloric
    (redifuzare) Producător Gheorghiţa Nicolae
  • 08:00
    1 Matinal
    1 Matinal (II) Prezintă:Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 09:00
    1 Matinal
    1 Matinal (III) Prezintă:Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 09:45
    Teleshopping
  • 10:00
    Perfect imperfect
    (I) *Ştiri *Talk-show Moderator Emma Zeicescu Producători: Violeta Iorgulescu, George Tudor, Mihaela Verdeş Transmisiune directă
  • 11:00
    Perfect imperfect
    (II) *Ştiri *Talk-show Moderator Emma Zeicescu Producători: Violeta Iorgulescu, George Tudor, Mihaela Verdeş Transmisiune directă
  • 11:45
    Teleshopping
  • 12:00
    Tribuna partidelor parlamentare
    Producător Elena Boda
  • 12:30
    Teleshopping
  • 13:05
    Studio mondial
    Moderator Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 14:00
    Telejurnal
    * Translator mimico gestual Laura Ioana ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ
  • 14:25
    Studio mondial
    Moderator Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 14:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentator Emil Hossu Longin Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod
  • 15:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa F * Suedia-Coreea de Sud Comentator Emil Hossu Longin Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod
  • 17:00
    Telejurnal
    * Meteo
  • 17:20
    Studio mondial
    Moderator Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 17:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentatori: Bogdan Tomulică / Adi Soare Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Fisht Stadium, Sochi
  • 18:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa G * Belgia-Panama Comentatori: Bogdan Tomulică / Adi Soare Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Fisht Stadium, Sochi
  • 20:00
    Telejurnal
    * Meteo
  • 20:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentatori: Dragoş Bocanaciu/ Cătălin Cîrnu Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Volgograd Arena, Volgograd
  • 21:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa G * Tunisia-Anglia Comentatori: Dragoş Bocanaciu/ Cătălin Cîrnu Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Volgograd Arena, Volgograd
  • 23:05
    Studio mondial
    Moderator Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 23:40
    Pariu Mondial
    Moderator Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 00:00
    Telejurnal
    *Sport*Meteo
  • 00:30
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa F * Suedia-Coreea de Sud Comentator Emil Hossu Longin Producător Valentina Stelescu
  • 02:20
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa G * Belgia-Panama Comentatori: Bogdan Tomulică / Adi Soare Producător Valentina Stelescu
  • 04:00
    Studio mondial
    Moderator Producător
  • 04:35
    Telejurnal
    Meteo
  • 05:15
    Istoria cu Virgil
    (redifuzare) Producător Adriana Ciobanu
  • 05:30
    Imnul României