loader

Autorul cu cel mai mare succes la vânzări de carte, invitat Garantat 100%

Scrie cărţi care se vând în milioane de exemplare, este tradus în peste 50 de limbi. Are 43 de ani, e istoric, filosof şi autorul celebrelor „Sapiens”, „Homo Deus”. Interviul cu Yuval Noah Harari s-a difuzat în premieră pe 9 iunie.

 

Cătălin Ştefănescu
Garantat 100%

La sfârşitul lui 2018, cărţile lui au ajuns la 19 milioane de exemplare vândute în întreaga lume.

Yuval Noah Harari, istoricul, filosoful şi autorul cu cel mai mare succes la vânzări de carte în lume, a acordat un interviu, în exclusivitate, Televiziunii Române. Realizatorul interviului, Cătălin Ştefănescu ne-a invitat să-l urmărim duminică, 9 iunie, de la ora 23.00, la Garantat 100%, de la TVR 1.

(w882)

Sapiens, Homo Deus, 21 de lecţii pentru secolul XXI sunt volume traduse în zeci de limbi, publicate în întreaga lume şi parcurse de milioane de cititori. Invitatul lui Cătălin Ştefănescu, profesorul Harari, ne poartă într-o călătorie palpitantă prin temele care frământă omenirea la această oră şi vorbeşte la Garantat 100%, despre felul în care vede viitorul lumii în care trăim, despre meserii care dispar, despre înlocuirea oamenilor cu maşini, prelungirea duratei de viaţă a fiinţei umane, relaţia între naţiuni şi guverne, ascensiunea populismului, schimbările de sistem și revoluţia tehnologică.

(w882)

Unul dintre subiectele cel mai mult dezvoltate în această ediţie specială a emisiunii Garantat 100% a fost stresul contemporan. „Invitatul nostru vorbeşte despre presiunea imensă pusă de obsesia „schimbării”, a „reinventării”, a „adecvării la vremurile pe care le trăim”, presiune care se exercită asupra psihicului fiecăruia dintre noi. Profesorul Harari atrage atenţia şi asupra necesităţii de a elabora, pe plan mondial, o legislație cât se poate de clară în privinţa armelor inteligente”, ne-a povestit Cătălin Ştefănescu.

Felul în care înţelegem azi democraţia sau noţiunile de „bine” şi „rău”, dar şi dialogul care a avut loc în luna aprilie, anul acesta, între Yuval Noah Harari şi Mark Zuckerberg, fondatorul Facebook sunt alte momente de interes ale discuţiei dintre autorul israelian şi gazda emisiunii Garantat 100%.

În prezent, Harari este conferenţiar la Departamentul de Istorie al Universităţii din Ierusalim, iar în ultimii ani a avut întâlniri cu Preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, Cancelarul Germaniei - Angela Merkel, Preşedintele Argentinei - Mauricio Macri, Preşedintele Germaniei - Frank-Walter Steinmeier, Premierul din Shanhai - Ying Yong. În 2019, Yuval a participat la dialoguri publice cu cancelarul Austriei, Sebastian Kurz (pe tema viitorului Europei), precum şi cu CEO-ul Facebook, Mark Zuckerberg (despre societate şi viitorul inteligenţei artificiale).

Din 21 aprilie, duminica, la TVR 1, Cătălin Ştefănescu ne aduce o nouă serie de emisiuni Garantat 100%, „sperăm noi, memorabile” (Cătălin Ştefănescu), cu personalităţi cu poveşti de viaţă extraordinare şi contribuţii excepţionale la valorile comunităţilor în care trăiesc”. Garantat 100% este duminica seara, la TVR 1.

Despre Garantat 100%

(w882)

Ajunsă la cel de-al 39-lea sezon, emisiunea „Garantat 100%” ne-a oferit întâlniri memorabile cu mari personalităţi ale României şi ale lumii, de la actori şi muzicieni celebri, la scriitori de talie mondială, oameni de cultură sau ştiinţă, militanţi ai societăţii civile, sportivi cu care ne mândrim etc. De-a lungul celor aproape 20 de ani de „Garantat 100%”, printre interlocutorii lui Cătălin Ştefănescu s-au numărat: Ethan Hawke, Robert Wilson, Armand Assante, Amos Oz, Ana Blandiana, Mircea Cărtărescu, Marcel Iureş, Gică Hagi, Simona Halep, Cristina Neagu etc.

Edițiile emisiunii sunt disponibile online pe TVR+.

15:00 Opre Roma

* Emisiune cu şi despre comunitatea romă

Emsiunea propune o incursiune în lumea artei, a memoriei și a identității rome, prin povești și evenimente culturale recente.

* Invitat în studio, Giani Ardelean-consilier în cadrul Primăriei Satulung, Baia Mare ne vorbește despre proiectele ce se derulează pentru comunitatea romă.

*Povestea Tarafului Frunză ne poartă în universul lăutarilor, acolo unde muzica devine emoție, moștenire și legătură între generații.

* La Institutul Goethe București, Centrul Național de Cultură a Romilor propune un film care explorează identitatea, memoria și puterea de a spune propriile povești.

* Prezentată la Centrul Cultural Ionel Perlea, expoziția semnată de Eugen Raportoru devine o reflecție vizuală profundă asupra drumului, memoriei și identității rome.

Producător Oana Roșca Crețulescu

15:50 ETNICITY

* Viața comunităților etnice urbane, acolo unde tradiția întâlnește ritmul orașului.

Comunitatea evreilor din Cluj au organizat un eveniment dedicat memoriei scriitoare, eseist ei și traducătoare Julia Szilagyi.

Volumul Cartea Insomniilor apărut în limba română la editura Școala Ardeleană , este mai mult decât un volum de memorie, este o radiografie a traumei și a rezistenței umane.

Comunitaea turcă din Bucuresti este permanent activă și implicată în toate activitățile specifice etniei. Printre acestea, la sediul din capitală, există și un mic muzeu cu obiecte turcești ce prezintă atât obiecte gospodărie cât și obiecte de port tradițional ce arată priceperea și hărniciea iscusitelor turcoaice.

Prezența italienilor la Calafat este mult mai semnificativă decât apare în materialele specifice minorităților naționale editate în ultimul timp. Pietro Adotti, antreprenor în construcții, este pe buzele tuturor localnicilor din Calafat atunci când vine vorba despre arhitectura orașului de la Dunăre.

Un vis împlinit. Născut la Botoșani intr-o familie cu origini lipovenești a ajuns în București, purtat de calea vietii, actorul Paul Nistor a jucat și joacă roluri puternice unde își pune în valoare talentul. Pentru el scena a devenit locul de acasă, locul unde poate să fie, cu toată ființa una cu personajul, locul unde simte că poate să dăruiască pubicului o parte din sufletul și trăirile lui.

Producător Nicoleta Epure

 
TVR difuzează Gala „Omul Anului 2025 în Forțele Navale”

Forțele Navale Române au desfășurat, în Aula Universitară „Amiral Petre Bărbuneanu” a Academiei Navale „Mircea cel Bătrân”, cea de-a XVI-a ediție ...

Un „greu” al rockului românesc: Toni Dijmărescu, la „Rock Maniac”

Apreciat muzician live și de studio, cu nenumărate concerte și producții la activ, chitaristul bănăţean ne aşteaptă împreună cu realizatorul ...

Brăila, oraşul care ştie să râdă. Duminică, la „Exclusiv în România”

A împlinit 658 de ani și încă are povești de spus. Brăila nu e un oraș care te cucerește din prima. E un oraș care îți cere timp. Iar dacă îi ...

 

#tvr1