loader
Foto

Destrămarea URSS şi efectele ei, la „Omul şi timpul”

Rafael Udrişte a discutat despre căderea Uniunii Sovietice şi urmările sale, alături de istoricul Vasile Buga, pe 13 martie, de la 19.00, la TVR 1.

 

Rafael Udriște
Omul şi timpul

Destrămarea Uniunii Sovietice a fost însoţită de o deschidere extraordinară către lume, mai ales pentru republicile periferice ale fostului spaţiu sovietic.

În 1991, graniţele externe s-au deschis, permiţând migranţilor şi mărfurilor să treacă. Porturile, aeroporturile şi gările regionale au devenit, brusc, internaţionale. Dar această deschidere către lumea îndepărtată a fost însoţită, în mod paradoxal, de o închidere faţă de lumea apropiată, iar graniţele dintre guberniile şi regiunile interne sovietice au devenit, peste noapte, graniţe internaţionale. Vecinii şi prietenii, fraţii sau verii aveau, dintr-o dată, un paşaport străin şi locuiau în altă ţară, fără să îşi fi părăsit casele.

Ţările moştenitoare ale fostei URSS nu puteau gestiona simultan tranziţia brutală de la o economie planificată la o economie liberă şi nici transformarea vechilor structuri politice şi sociale, fără să aibă grave probleme interne.

„Şocul duce la o criză generalizată. Criză economică şi socială gravă, criză identitară la fel de profundă. În acest context, Rusia, putere moştenitoare a URSS, nu se confruntă doar cu toate aceste provocări, comune tuturor republicilor ex-sovietice, ci trebuie să-şi asume şi graniţe care sunt percepute negativ de către societatea rusă, pentru că ele sunt sinonime cu micşorarea spaţiului imperial. Altfel spus, Rusia moşteneşte graniţele Republicii Socialiste Federative Sovietice Ruse. Aceste graniţe au suferit multe redesenări, în funcţie de priorităţile politice ale erei sovietice”, explică realizatorul şi moderatorul Rafael Udrişte. Astfel, graniţele noii Rusii nu corespundeau niciunui precedent istoric şi nici distribuţiei populaţiei ruse în cadrul fostei URSS. Regiunile populate în principal de ruşi aparţineau, din acel moment, statelor independente, iar Rusia includea regiuni semnificative non-ruse. În 1991, aproximativ 25 de milioane de ruşi se aflau în afara graniţelor Federaţiei Ruse, în timp ce minorităţile etnice formau aproximativ 20% din populaţia totală a noului stat.

„Aşadar, dacă vrem să înţelegem prezentul, trebuie să cunoaştem trecutul. Şi tocmai de aceea, la „Omul şi timpul”, vom discuta cu istoricul Vasile Buga, fin cunoscător al spaţiului ex-sovietic, fost diplomat al României la Moscova, despre căderea Uniunii Sovietice şi mai ales despre efectele sociale, politice şi diplomatice pe care le-a avut acest gest. Efecte pe care le trăim astăzi mai acut ca oricând”, mai spune jurnalistul.

 

***

Situaţii excepţionale, mai puţin cunoscute, din istoria recentă a ţării noastre, sunt cercetate şi dezvăluite în emisiunea-document a Televiziunii Române „Omul şi timpul”, ce poartă semnătura realizatorilor Ruxandra Ţuchel şi Rafael Udrişte. Producţia ne introduce în intrigile demne de filme hollywoodiene ale politicii româneşti, interne şi internaţionale, din perioada interbelică şi anii comunismului, dar şi imediat după încheierea acestei perioade. Din octombrie 2021, urmărim în fiecare săptămână noi episoade „Omul şi timpul” la TVR 1.

 

 

 

 

20:00 Mi-e dor de tine

Film* Mi-e dor de tine (MISS YOU ALREADY-Regatul Unit, 2015)

Regia Catherine Hardwicke

Cu: Drew Barrymore, Toni Collette, Jacqueline Bisset

* Dramă. Prietene nedespărţite din copilărie, Milly (Toni Collette) şi Jess (Drew Barrymore) s-au maturizat împreună şi au trecut mereu prin bucurii şi necazuri sprijinându-se una pe cealaltă. Acum, însă, viaţa a decis să le trimită încercări care le vor testa forţa morală şi prietenia: în timp ce Jess face un tratament complicat ca să rămână însărcinată, Milly află că are un cancer incurabil şi nu ştie cum să-şi anunţe familia.

22:15 Rock Maniac

Rock Maniac are ca scop stimularea pasiunii telespectatorilor pentru artă, muzică şi cultură. Magazinul se axează pe informaţii exclusiv de actualitate. Fiecare ediţie va avea ca pilon central un interviu cu o trupă rock metal tânără sau consacrată, urmat de lansarea muzicală a săptămânii (carte, single, EP, LP, album) şi de recomandări de concerte şi de festivaluri din întreaga ţară.

Intrăm în culisele Festivalului We Are The Underground, care a deschis sezonul evenimentelor rock-metal indoor. Timp de două zile, au urcat pe scenă cele mai iubite trupe ale scenei locale din anii 1990. Pe lângă interviul central al emisiunii, avem noutăţi discografice şi un clip în premieră, al unei trupe româneşti în vogă. Într-o nouă formulă Rockstalgia, generaţia tânără le va spune telespectatorilor cum a descoperit muzica rock şi metal.

Realizator şi producător Cristi I. Popescu

Jurnalişti: Ana Maria Pleşcan, Laurenţiu Mandu

 
Totul despre poluarea cu microplastice a Dunării! Pe 29 iunie, de Ziua Dunării, TVR 1 difuzează în premieră documentarul „Invazia invizibilă”

Dunărea pare curată, însă milioane de particule de microplastic plutesc invizibil prin apele sale, ajung în pești și, în cele din urmă, în ...

Multă emoţie şi o legătură afectivă unică în filmul „Soldatul şi vulpea”, la TVR 1

Drama este povestea adevărată a lui Franz Streitberger, străbunicul regizorului filmului, curier în armata austriacă, în cel de-Al Doilea Război ...

Despre A.Rest 1989 – Arhiva video a Securității, la „Breaking Fake News”

În aceeaşi ediţie aflăm despre oferta de locuințe ilegale în coloniile israeliene, dar şi despre fenomenul olandez Tulipmania. Sâmbătă, 27 ...

 

#tvr1