Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand POLITICA COOKIES
Dunărea, fluviul-regină la Teleenciclopedia
Luni, 19 Februarie 2018
Vă invităm să răsfoim file noi ale Teleenciclopediei, cu documentare despre artă, natură, tehnică şi istorie sâmbătă, 24 februarie, ora 18:50 şi în reluare duminică, 25 februarie, ora 07:00 la TVR 1 şi TVR+.
Alte legături
Teleenciclopedia

SUBIECTUL 1 : DOAMNA ȘI UNICORNUL (ep.3/3) (Premieră)

Cele șase tapițerii alegorice Doamna și Unicornul, țesute în secolul al XV-lea și rămase anonime, invită la reflecție, trezind bucuria de a participa la o enigmatică ceremonie medievală.

(w640)

SUBIECTUL 2 : DUNĂREA. FLUVIUL-REGINĂ (ep.7/9) (Premieră)

Primele rafale de vânt îngheţat dinspre Siberia aduc pe malurile Dunării: cocori (Grus Grus), tritoni cu creastă dobrogeni (Triturus dobrogicus) și gâște de vară (Anser, Anser);  mii  de cormorani pitici se adună la culcuşurile sigure, din copacii situaţi în plin centrul capitalei sârbe; în perioada iernilor grele, cursul inferior al Dunării (în Serbia, Bulgaria şi România) poate rămâne captiv într-o platoşă de gheață, așa cum s-a întâmplat în anul 2012.

SUBIECTUL 3:   DESPRE JUCĂRII. SKATEBOARD-UL (ep.7) (Premieră)

Puțini știu că deja banalul skateboard are mai puțin de un secol de existență ! Popularitatea sa a explodat în anul 1976, când tânărul american Alan Gelfand a executat prima săritură acrobatică, numită simplu „Ollie”.

(w640)

SUBIECTUL  4:  MOLUȘTELE (ep.3/5) (Premieră)

Continuăm să explorăm lumea celor mai inteligente dintre moluște: sepiile și caracatițele. Pentru a vâna și a supraviețui, extraordinarele cefalopode recurg la tot felul de tactici: își pot schimba „convenabil” culoarea și textura pielii, apelând la încă o armă defensivă, cu efect vizual și chimic: norul de cerneală.

***

Producător:  OANA HAŞEGAN

Redactori: Ioana Dimoftache, Viviana Roșca

  • 02:20
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa C * Franţa-Peru Comentatori: Dragoş Bocanaciu/ Cătălin Cîrnu Producător Daniel Chican
  • 04:00
    Studio mondial
    Producător Daniela Enăchescu
  • 04:35
    Telejurnal
    * Meteo* Omologări
  • 05:15
    Istoria cu Virgil
    Producător Adriana Ciobanu
  • 05:30
    Imnul României
  • 05:35
    Politică şi delicateţuri
    cu Mircea Dinescu * Best of Invitat Marius Manole Jurnalist Iulia Ioaniţoaia Producător Dan Manoliu
  • 06:30
    1 Matinal :
    1 Matinal (I) Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 08:00
    1 Matinal
    1 Matinal (II) Prezintă:Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 09:00
    1 Matinal
    1 Matinal (III) Prezintă:Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 09:45
    Teleshopping
  • 10:00
    Perfect imperfect
    (I) *Ştiri *Talk-show Moderator Emma Zeicescu Producători: Violeta Iorgulescu, George Tudor, Mihaela Verdeş Transmisiune directă
  • 11:00
    Perfect imperfect
    (II) *Ştiri *Talk-show Moderator Emma Zeicescu Producători: Violeta Iorgulescu, George Tudor, Mihaela Verdeş Transmisiune directă
  • 11:45
    Teleshopping
  • 12:00
    Parlamentul României
    Prezintă Radu Rădulescu Producător Ion Stavre
  • 12:30
    Teleshopping
  • 13:05
    Studio mondial
    . Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 14:00
    Telejurnal
    * Translator mimico gestual Laura Ioana ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ
  • 14:25
    Studio mondial
    * Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 14:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentator Marian Olaianos Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Sankt Petersburg Stadium, Sankt Petersburg
  • 15:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa E * Brazilia-Costa Rica Comentator Marian Olaianos Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Sankt Petersburg Stadium, Sankt Petersburg
  • 17:00
    Telejurnal
    * Meteo
  • 17:20
    Studio mondial
    * Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 17:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Volgograd Arena, Volgograd
  • 18:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa D * Nigeria-Islanda Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Volgograd Arena, Volgograd
  • 20:00
    Telejurnal
    * Meteo
  • 20:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentatori: Dragoş Bocanaciu/ Catalin Cîrnu Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Kaliningrad Stadium, Kaliningrad
  • 21:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa E * Serbia-Elveţia Comentator Dragoş Bocanaciu/ Catalin Cîrnu Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Kaliningrad Stadium, Kaliningrad
  • 23:05
    Studio mondial
    . Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 23:40
    Un pariu Mondial
    . Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 00:00
    Telejurnal
    *Sport*Meteo
  • 00:30
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa E * Brazilia-Costa Rica /
  • 02:20
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa D * Nigeria-Islanda Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Valentina Stelescu
  • 04:00
    Studio mondial
    Producător Daniela Enăchescu
  • 04:35
    Telejurnal
    * Meteo
  • 05:15
    Istoria cu Virgil
    (redifuzare)Producător Adriana Ciobanu
  • 05:30
    Imnul României