loader
Foto

Regii blestemați (I)

LES ROIS MAUDITS - Franţa, Italia, România, 2005

vineri, 05 iunie 2020
ora 21:10

 

 

Partea I - Regele de fier

Regia: Josee Dayan

Cu: Gérard Depardieu, Janne Moreau, Claude Rich, Dan Bădărău

Dramă

La începutul anilor 1300, visteria Franței era goală. Regele Filip cel Frumos decide: singura soluție este preluarea averilor cavalerilor templieri. Cu ajutorul sfetnicului regal se țes în jurul conducătorului Jacques de Molay intrigi, minciuni și acuzații.

Conducătorii cavalerilor sunt condamnați la moarte prin ardere pe rug. Pradă flăcărilor, ei blestemă regii. După moartea lor, istoria Franței cunoaște una dintre cele mai dramatice perioade: jumătate de secol de intrigi politice, crime, trădări, războaie și foamete, care au culminat cu Războiul de 100 ani.

ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)

20:00 Bărbatul ideal

Film* Bărbatul ideal (I'M YOUR MAN/ICH BIN DEIN MENSCH-Germania, 2021) PREMIERĂ

Regia Maria Schrader

Cu: Maren Eggert, Dan Stevens, Sandra Huller

*Comedie romantică. Alma este cercetător la Muzeul Pergamon din Berlin şi, în schimbul obţinerii unor fonduri importante pentru munca sa, acceptă să ia parte la un studiu ieşit din comun. Timp de câteva săptămâni, trebuie să trăiască împreună cu un robot umanoid adaptat caracterului și nevoilor ei, conceput să fie partenerul de viață perfect. Alma îl întâlnește pe Tom, o mașinărie în formă umană, creată exclusiv pentru a o face fericită. Dar ce se poate întâmpla când robotul, dezvoltându-şi capacitatea de adaptare, începe să-şi pună întrebări despre iubire, dorinţe și esenţa ființei umane? Experimentul testează nu doar limitele profesionale ale Almei, ci şi pe cele personale.

22:00 România construită

Episodul 6: Iluzia

Unirea de la 1 Decembrie 1918 a însemnat pe planul dezvoltării țării o multitudine de provocări. De la necesitatea marcării prezenței românești în Transilvania până la conectarea economiilor și infrastructurii tuturor provinciilor alipite, România a trebuit ca în numai treizeci de ani să facă față acestor transformări. În ciuda unei imagini idilice a perioadei, comparativ cu dezastrul care avea să vină, în ciuda unui vârf al dezvoltării sub toate aspectele atins în 1938, România nu a strălucit deloc în rândul țărilor europene. Decalajul față de țările vestice a crescut constant și în această perioadă iar marile proiecte de infrastructură nu au fost duse întotdeauna până la capăt. Redactor Mariana Ioniţă

Imaginea Dinu Mărgărint şi Andrei Ţoneş

Un serial de Alexandru Munteanu

 

#tvr1