loader
Foto

William, tânărul cuceritor

GUILLAUME, LA JEUNESSE DU CONQUERANT – Franţa, 2015

vineri, 29 mai 2020
ora 21:10

 

 

Regia: Fabien Drugeon

Cu: Tiésay Deshayes, Jean-Damien Détouillon, Dan Bronchinson

Dramă istorică

XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)

20:00 Misterul gemenelor

Film* Misterul gemenelor (PRODIGIEUSES-Franţa, 2025) PREMIERĂ

Regia: Frédéric Potier, Valentin Potier

Cu: Camille Razat, Mélanie Robert, Franck Dubosc, Isabelle Carré

* Dramă. Gemenele Claire și Jeanne, pianiste pasionate, încep cursurile prestigiosului conservator din Karlsruhe, după o pregătire spartană, coordonată cu insistență de ambițiosul lor tată. În timpul repetițiilor pentru un concert hotărâtor în cariera lor, Claire și apoi Jeanne află cu surprindere că suferă de o boală genetică gravă care le afectează sistemul osos. Treptat, ele își pierd capacitatea folosirii mâinilor, riscând oricând fracturi grave. Dar gemenele vor găsi o modalitate unică de a-și schimba soarta, creându-şi o tehnică pianistică personală și un repertoriu adaptat, pentru că pasiunea și voința nu au limite.

22:00 România construită

Episodul 10 (ultimul): Confuzia

Schimbările sociale și politice de după 1989, însoțite de problemele economice ce au decurs din acestea, au constituit fundația pe care s-a dezvoltat România ultimilor 30 de ani. Infrastructura a rămas marea problemă a întregii țări. Ultima decadă a însemnat o explozie a construcțiilor, noile industrii, office-building-urile și locuințele individuale împânzind în special orașele mari și zonele limitrofe. Rezultatul: un amalgam de curente și idei, fără coerență, fără o strategie de dezvoltare a infrastructurii, fără nici o disciplină în domeniul construcțiilor.

Redactor Mariana Ioniţă

Imaginea Dinu Mărgărint şi Andrei Ţoneş

Un serial de Alexandru Munteanu

 

#tvr1