loader
Foto

Fotbal în mijlocul oceanului, la „Microbist de România”!

Tudor Furdui ne-a aşteptat miercuri, 19 aprilie, de la ora 22.00, la TVR 1, cu al patrulea episod al reality-show-ului dedicat celor mai înfocați suporteri.

 

Tudor Furdui
Microbist de România

Un teren de fotbal cât o insulă!... sau o insulă cât un teren de fotbal... Acolo s-a desfășurat prima probă din această ediție a reality-show-ului „Microbist de România”. O nouă premieră mondială într-un nou episod, ce îi pune pe cei zece suporteri într-o ipostază surprinzătoare!

(w882) TF

În episodul cu numărul 4 al show-ului prezentat de Tudor Furdui, a avut loc primul meci de fotbal jucat vreodată pe un banc de nisip. Mai exact, un banc de nisip de dimensiunea unui teren de fotbal. Este o premieră mondială pentru fotbal și este una realizată în Maldive, de două echipe de români, formate din cei 10 ambasadori ai celor mai iubite 10 echipe din ale fotbalului românesc.

Întrucât bancul de nisip are dimensiunea optimă doar o oră pe zi și doar în anumite zile, momentul filmării a fost ales cu grijă, iar jucătorii vor fi nevoiți facă proba unei condiții fizice perfecte, întrucât, în aceste condiții, nu mai e timp de pauză între reprize... Meciul a fost extrem de disputat, iar microbiștii de acasă au văzut, cu siguranță, multe faze mai spectaculoase decât în majoritatea meciurilor de fotbal pe iarbă.

(w882)

La proba individuală, primim o nouă porție de adrenalină: cei zece s-au luat la întrecere pe paddleboard! Și aceasta este o premieră pentru România, iar ambiția concurenților și pasiunea lor fac ca proba să capete amploarea unui adevărat Campionat național pentru acest nou sport.

Cine este cel mai microbist dintre microbiști? Zece suporteri adevărați fac miercuri seară, de la 22.00, la TVR 1, încă un pas spre titlul de „Microbist de România”.

22:00 Articolul 7

* Ziua Românilor de Pretutindeni

Destinul cosmopolit al inginerului Teodor Garabet, 95 de ani, recent decorat la Ambasada Romaniei din Berlin, cu Ordinul „Meritul Industrial și Comercial” în grad de Comandor. E o poveste de viață care reflectă parcursul clasic al specialiștilor români, constrânși de regimul politic din țară, reinventati în Occident, deveniti actori importanți, fără a-și pierde identitatea de romani.

Profesoarele universitare Diana Ionescu si Celia Marginean, absolvente de medicina la Cluj si Timisoara, formate apoi in Statele Unite si Canada, acum voci de referință în domeniul patologiei oncologice și al biomarkerilor moleculari peste Ocean.

Iar de la Timișoara, devenita, pentru o zi, scena uneia dintre cele mai relevante conversații europene despre viitorul relației dintre tehnologie și umanitate, ne vorbeste dr. Carmen Simon, cercetatoare in neurostiinte cognitive.

Producător Mihaela Crăciun

23:00 Telejurnal

* Sport* Meteo. Prezintă Eugen Rusu

Transmisiune directă

 
Documentarul „Albă ca Zăpada și cele 7 mineriade”, difuzat la „Dosar România”

Documentarul realizat de Cornel Mihalache, dedicat unuia dintre cele mai controversate fenomene sociale și politice din România postdecembristă, ...

„Rock Maniac” la final de sezon, cu recomandări de vacanţă şi noutăţi de la trupa Odyssey

Tot acum, despre cel mai recent album Rolling Stones, dar şi despre ce rock mai cântă trupele tinere. Cristi I. Popescu, ne aşteaptă la TVR 1 ...

Povestea iei şi a borangicului, în filmul „Măiastra cu arnici”, la TVR 1

Denumită „măiastra”, ia românească este unul dintre cele mai apreciate obiecte vestimentare atât la noi, cât şi în străinătate. Cum se face o ...

 

#tvr1