loader

Igor Dodon, interviu în exclusivitate pentru TVR

Primul interviu acordat unei instituţii media din România de către preşedintele ales al Republicii Moldova a fost difuzat astăzi, 25 noiembrie, la TVR 1 şi TVR Moldova, de la ora 21.00.

 

Claudiu Lucaci

Ediția este disponibilă online pe TVR+.

Televiziunea Română difuzează în această seară, începând cu ora 21.00, la TVR 1, un interviu în exclusivitate, acordat de preşedintele Igor Dodon jurnalistului Ştirilor TVR Claudiu Lucaci. Cu întrebări la obiect şi dezvăluiri surprinzătoare, dialogul poate fi urmărit simultan şi la TVR Moldova, precum şi online, pe TVR+.

Ce declară preşedintele Dodon cu privire la reclamaţiile de fraudare a alegerilor din Moldova, cum explică reticenţa Europei Occidentale faţă de victoria obţinută şi ce va discuta cu Vladimir Putin în vizita pe care intenţionează să o facă la Moscova sunt doar câteva dintre întrebările pe care Claudiu Lucaci i le adresează noului preşedinte al Republicii Moldova. Tot atunci, Igor Dodon vorbeşte despre relaţia cu România, despre limba vorbită de moldoveni şi în ce măsură îi consideră pe români fraţi sau... prieteni.

Alegerea lui Igor Dodon ca preşedinte al Republicii Moldova a stârnit numeroase reacţii în lumea europeană. Perceput ca un apropiat al Guvernului de la Moscova, Dodon s-a remarcat prin declaraţii controversate privind relaţiile viitoare ale Moldovei cu Occidentul, dar şi cu Rusia.

Mai multe declaraţii ale preşedintelui Dodon privind proiectele politice interne şi externe ale Republicii Moldova aflăm astă seară, după Telejurnal, la TVR 1 şi TVR Moldova.

14:00 Telejurnal

* Ştiri * Meteo * Sport

Prezintă: Andra Soceanu/Loredana Iordache

Producători: Anamaria Panait, Diana Anghel, Dorin Muntean

Transmisiune directă

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

15:00 Curat Caragiale, parol!

(I)

Producător Cornel Mihalache

(Reluare)
 
EVENIMENT ESTIVAL - Taberele ARC – Acolo unde începe ACASĂ

Pentru mii de copii români din diaspora și din comunitățile istorice, vara înseamnă, înainte de toate, o reîntâlnire cu România.

Din 4 august, de la 17.35, fanii serialelor coreene sunt așteptați de luni până vineri  la TVR 1 cu serialul de aventuri "Iljimae, hoţul fantomă".

„E cool să fii cult!”, în curând la TVR 1 și TVR 2

Un spectacol în care muzica simfonică, tehnologia și energia noii generații se întâlnesc într-o producție de mari dimensiuni va ajunge în curând ...

 

#tvr1