loader
Foto

În direct la TVR: Cele mai bune jucătoare de fotbal fac spectacol în etapele finale ale turneului mondial de fotbal feminin

Japonia – Suedia, Australia – Franţa, Anglia – Columbia sunt partidele din sferturile CM de Fotbal feminin din Noua Zeelandă și Australia pe care le vedem la TVR 1 şi TVR 2 pe 11 şi 12 august. Programul transmisiunilor, mai jos.

 

Transmisiunile directe ale TVR de la Campionatul Mondial de Fotbal feminin găzduit de Noua Zeelandă și Australia continuă cu fazele finale. Astfel, în sferturile de finală sunt calificate 5 echipe din Europa, una din Asia, una din America de Sud și una din Oceania, spre deosebire de ediția din 2019 a turneului, cea din Franța, când, în sferturi, au fost 7 naționale europene, plus SUA. Columbia, Australia și Japonia sunt noutățile din 2023.

„E cel mai surprinzător turneu final prin prisma rezultatelor înregistrate în faza grupelor și în optimi. Germania, dublă campioană mondială, China, de asemenea cu două trofee în palmares, Brazilia, finalista din 2007, Italia și Canada au plecat acasă la finalul primei runde. Au fost urmate de SUA și Norvegia, eliminate în optimi.

E prima oară în istoria competiției când echipa Statelor Unite nu reușește să ajungă între primele 8. Americancele au 4 titluri mondiale, o altă Finală jucată și trei medalii de bronz câștigate la precedentele 8 ediții ale Cupei Mondiale”, ne pune în temă jurnalistul TVR Emil Hossu-Longin cu evoluţia de până acum a competiţiei mondiale de fotbal feminin.

În zilele de 11 şi 12 august, la TVR 1 şi TVR 2 vom urmări trei dintre sferturile de finală ale marelui turneu găzduit de Noua Zeelandă și Australia, după următorul program:

TVR 1:

Sfert de finală 2: Japonia – Suedia, vineri, 11 august, ora 10.30, transmisiune directă de la Aukland, comentează Dragoş Bocanaciu

Sfert de finală 3: Australia – Franţa, sâmbătă, 12 august, ora 10.00, transmisiune directă de la Brisbane, comentează Tudor Furdui

TVR 2:

Sfert de finală 4: Anglia – Columbia, sâmbătă, 12 august, ora 13.30, transmisiune directă de la Sydney, comentează Emil Hossu-Longin.

De altfel, jurnalistul Emil Hossu-Longin, comentatorul meciului Anglia – Columbia, ne aduce toate amănuntele pentru a înţelege mai bine ce partide spectaculoase urmează să se desfăşoare în sferturile de finală:

„În partida Japonia-Suedia, ne vom bucura să urmărim duelul dintre Hinata Miyazawa, cea mai bună marcatoare a turneului, și Zecira Musovic, excelentul portar al scandinavelor. Miyazawa a înscris câte o dublă cu Zambia și cu Spania și un gol cu Norvegia. Musovic a apărat 11 șuturi în fața americancelor, campioane mondiale, plus lovitură de departajare a lui Megan Rapinoe, probabil cea mai importantă jucătoare din lume”, punctează Emil Hossu-Longin.

(w882)

La meciul Australia-Franța va fi nebunie la Brisbane! „Peste 50.000 de oameni vor susține echipa gazdă, la care strălucește Ellie Carpenter, fundaș dreapta la Lyon, dublă câștigătoare de Champions League. Franța răspunde cu Selma Bacha, 22 de ani, extremă stânga la Lyon, cvadruplă învingătoare în Champions League și aleasă în cea mai bună echipă a lumii anul trecut” (Emil Hossu-Longin).

Şi partida Anglia-Columbia ne va surprinde: „Sud-americancele au ajuns în premieră în această fază, grație Lindei Caicedo, 18 ani, debutantă la un turneu final și marcatoare în duelurile cu Coreea și cu Germania. Extrema de la Real Madrid, poreclită La Neymar, va avea în față un adversar aproape imposibil de depășit: Lucy Bronze, fundaș dreapta la Barcelona, campioană europeană anul trecut și cel mai bun fundaș dreapta al planetei”.

Semifinalele competiţiei vor putea fi urmărite în direct la TVR 1 pe 15 şi 16 august, finala mică va fi în direct la TVR 2, pe 19 august, iar Marea Finală, din 20 august, va avea loc la Sydney şi se va vedea în direct la TVR 1.

credit foto: Shutterstock

17:00 Exclusiv în România

Prezintă Cristian Tabără

Tuşnad glasul si gustul naturii"

Toamna aceasta, Cristi Tabără și echipa Exclusiv în România ajung la Băile Tușnad-o destinație ecoturistică unică, unde natura și oamenii și-au găsit ritmul împreună. Ce legătură are ciocolata cu Tușnadul? Cum au reușit oamenii să trăiască liniștiți lângă urși?

La Exclusiv în România aflați ce are natura de spus, cum arată ‘fratele geamăn’ al Lacului Sfânta Ana și ce delicii găsiți în Harghita, viitoare Regiune Gastronomică a Europei în 2027.

Descoperiti Băile Tușnad și Împrejurimile

-o destinație ecoturistică specială din zona Ciucului de Jos. Drumeții în munți cu ape vindecătoare, întâlniri cu oameni implicați și deschiși, o faună bogată și mult verde, toate într-o călătorie optimistă.

De ce să ne grăbim, când putem savura ce ne oferă acest loc? Aici asculți, guști, respiri. Și, cel mai important, înțelegi că ecoturismul nu înseamnă doar să vezi natura, dar să intri în ritmul ei, să o respecți.

Așa că, dacă vreți să vedeți fața Europei de acum 10.000 de ani, să parcurgeți o potecă printr-o mlaștină aparte sau să călătoriți într-o zonă sigură dar înconjurată de urși, veniți cu noi la Exclusiv în România!

Producători: Cristian Tabara, Marin Găbudean

18:00 Vedeta familiei

(redifuzare) Sezonul campionilor

Talent-show în care protagonişti sunt copiii

21 de copii excepționali, câștigători ai trofeelor din sezoanele precedente, se luptă timp de 10 săptămâni pentru titlul de Campionul Anului.

Talentul lor va fi evaluat de un juriu format din șapte personalități de marcă: Aurelian Temișan, Andreea Bălan, Sanda Ladoși, Elena Gheorghe, Bibi,

Crina Mardare și Radu Ștefan Bănică.

Producător Monica Mihai

 
De ce vrea Trump Groenlanda?

De ce vrea Trump Groenlanda?

publicat: vineri, 16 ianuarie 2026

Dragoș Mateescu, analist la Institutul Diplomatic Român, e invitatul lui Marian Voicu şi ne explică în detaliu de ce vizează preşedintele SUA ...

„Fețele dictatorului”, un documentar reflecție asupra puterii imaginii, la „Dosar România”

Imagine, retuș, propagandă. Cum a fabricat și demontat fotografia adevărul unei epoci. De la fotografiile oficiale de presă până la imaginile ...

TVR difuzează în premieră Gala Premiilor Academiei Europene de Film

Ceremonia de decernare a celor mai importante distincții ale cinematografiei europene de la Berlin va fi transmisă pe TVR1 în direct, sâmbătă, ...

 

#tvr1