Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand POLITICA COOKIES
Caii namibieni şi Odiseea vulcanilor, documentare eveniment la Teleenciclopedia
Luni, 19 Martie 2018
Sâmbătă, 24 martie, de la ora 18:50, la TVR 1 şi TVR+, alături de filmele de artă și cele despre jucării, deja „obișnuite” pentru telespectatorii noştri, vă oferim două filme eveniment: „ Caii namibieni” și „ Odiseea vulcanilor” .
Alte legături
Teleenciclopedia

SUBIECTUL 1 : FRANCISCO DE GOYA – 2 MAI 1808, LA MADRID (ep.1/2) (Premieră)

Având înălțimea de doi metri și 66 cm și înălțimea de trei metri și 45 cm, pânza, săvârșită de Goya în 1814, redă una dintre cele mai aprige confruntări din istoria Spaniei: la 2 Mai 1808, madrilenii i-au înfruntat pe mamelucii Gărzii imperiale franceze, alcătuită din mercenari egipteni.

(w640)

SUBIECTUL 2 : CAII NAMIBIENI (ep.1/5) (Premieră)

Africa’s Wild West – Stallions of the Namib Desert – titlul original, realizat de prestigioasa companie austriacă ORF, este unul dintre cele premiate și apreciate filme documentare, fiind nominalizat la Premiile Emmy. Imaginile incredibile și poveștile pline de dramatism ale splendidelor cabaline vă vor bucura ochii și sufletele.

(w640)

SUBIECTUL  3:  DESPRE JUCĂRII. CRETA  (Premieră)

Rocă microcristalină sedimentară, moale și sfărâmicioasă, carbonatul de calciu – creta – s-a format acum 90 de milioane de ani, în Cretacic.

(w640)

SUBIECTUL 4:   ODISEEA VULCANILOR (ep.1) (Premieră)

“A Volcano Odyssey”, al companiei canadiene Saint Thomas, este un spectacol al imaginilor și al graficii moderne. Filmări aeriene, erupții dezlănțuite, imagini subacvatice incredibile, grafică de excepție. Sunt foarte mulți ani de când un astfel de documentar științific nu a mai bucurat telespectatorii noștri.

(w640)

***

Producător: OANA HAŞEGAN

Redactori: Ioana Dimoftache, Viviana Roșca

Emisiunea este difuzată şi în reluare duminică, 25 martie, ora 7:00.

  • 02:20
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa C * Franţa-Peru Comentatori: Dragoş Bocanaciu/ Cătălin Cîrnu Producător Daniel Chican
  • 04:00
    Studio mondial
    Producător Daniela Enăchescu
  • 04:35
    Telejurnal
    * Meteo* Omologări
  • 05:15
    Istoria cu Virgil
    Producător Adriana Ciobanu
  • 05:30
    Imnul României
  • 05:35
    Politică şi delicateţuri
    cu Mircea Dinescu * Best of Invitat Marius Manole Jurnalist Iulia Ioaniţoaia Producător Dan Manoliu
  • 06:30
    1 Matinal :
    1 Matinal (I) Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 08:00
    1 Matinal
    1 Matinal (II) Prezintă:Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 09:00
    1 Matinal
    1 Matinal (III) Prezintă:Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 09:45
    Teleshopping
  • 10:00
    Perfect imperfect
    (I) *Ştiri *Talk-show Moderator Emma Zeicescu Producători: Violeta Iorgulescu, George Tudor, Mihaela Verdeş Transmisiune directă
  • 11:00
    Perfect imperfect
    (II) *Ştiri *Talk-show Moderator Emma Zeicescu Producători: Violeta Iorgulescu, George Tudor, Mihaela Verdeş Transmisiune directă
  • 11:45
    Teleshopping
  • 12:00
    Parlamentul României
    Prezintă Radu Rădulescu Producător Ion Stavre
  • 12:30
    Teleshopping
  • 13:05
    Studio mondial
    . Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 14:00
    Telejurnal
    * Translator mimico gestual Laura Ioana ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ
  • 14:25
    Studio mondial
    * Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 14:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentator Marian Olaianos Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Sankt Petersburg Stadium, Sankt Petersburg
  • 15:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa E * Brazilia-Costa Rica Comentator Marian Olaianos Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Sankt Petersburg Stadium, Sankt Petersburg
  • 17:00
    Telejurnal
    * Meteo
  • 17:20
    Studio mondial
    * Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 17:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Volgograd Arena, Volgograd
  • 18:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa D * Nigeria-Islanda Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Volgograd Arena, Volgograd
  • 20:00
    Telejurnal
    * Meteo
  • 20:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentatori: Dragoş Bocanaciu/ Catalin Cîrnu Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Kaliningrad Stadium, Kaliningrad
  • 21:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa E * Serbia-Elveţia Comentator Dragoş Bocanaciu/ Catalin Cîrnu Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Kaliningrad Stadium, Kaliningrad
  • 23:05
    Studio mondial
    . Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 23:40
    Un pariu Mondial
    . Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 00:00
    Telejurnal
    *Sport*Meteo
  • 00:30
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa E * Brazilia-Costa Rica /
  • 02:20
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa D * Nigeria-Islanda Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Valentina Stelescu
  • 04:00
    Studio mondial
    Producător Daniela Enăchescu
  • 04:35
    Telejurnal
    * Meteo
  • 05:15
    Istoria cu Virgil
    (redifuzare)Producător Adriana Ciobanu
  • 05:30
    Imnul României