loader
Foto

Galerie foto

„Pământul e albastru ca o portocală”, 19 premii, 17 nominalizări internaţionale

Pentru a depăşi traumatismul psihic cauzat de traiul într-o zonă de război, Anna şi cei patru copii ai ei îl transformă în artă. Putem revedea documentarul semnat de Iryna Tsilyk la TVR 1 joi, 25 august, de la ora 21.00.

 

Când scriitoarea şi realizatoarea de film ucraineancă Iryna Tsilyk vizitează pentru prima dată casa familiei Trofymchuk-Gladky, în orașul Krasnohorivka din zona de război Donbas, este surprinsă de ceea ce găsește: Anna, mamă singură, locuieşte alături de cei patru copii ai săi în zona de război din prima linie din Donbas, Ucraina. În timp ce lumea exterioară este dominată de bombardamente și haos, familia reuşeşte să păstreze casa ca pe un refugiu sigur, plin de viață și de lumină.

(w882)

Cum toţi membrii familiei au o pasiune pentru cinema, cei cinci decid să realizeze un film inspirat de viaţa lor în timp de război. Procesul creativ ridică întrebarea referitoare la puterea lumii magice a cinematografiei în vremuri catastrofale. Cum să ilustrezi războiul prin ficțiune? Pentru Anna și copii, transformarea traumei într-o operă de artă este modalitatea supremă de a-şi păstra umanitatea.

(w882)

„Când filmam ultima scenă a filmului („scena premierei”), am avut un moment foarte special și, totodată, foarte suprarealist. Mă uitam la filmul personajelor mele împreună cu spectatorii și se auzeau sunete de bombardamente în filmul lor. Și apoi am ieșit puţin pe coridor și am auzit sunetele adevărate ale bombardamentelor de afară. Este ceva obișnuit pentru acest oraș. Se aud aceste sunete aproape în fiecare noapte acolo. Dar a fost un moment foarte special, când mi-am dat seama că sunete din film și sunete din realitate s-au întrepătruns... Este la fel cu viețile noastre și viața mea, de asemenea. Sunt regizor și vin în Donbas să-mi fac filmele, da. Dar, în același timp, mă simt profund legată de această regiune și de modul lor de viaţă. Și mă întreb – unde este acea linie subțire dintre artă și realitate? Încă nu am niciun răspuns”, mărturisea regizoarea documentarului, Iryna Tsilyk.

(w882)

Având la bază poezia cu acelaşi titlu a scriitorului francez Paul Eluard, documentarul „Pământul e albastru ca o portocală” (THE EARTH IS BLUE AS AN ORANGE, UCRAINA – LITUANIA, 2020) se vede  la TVR 1 pe 25 august, de la ora 21.00.

(w882)

Premii şi nominalizări:

2020 – Festivalul de Film Sundance – Premiul pentru Regie; Nominalizat la Marele Premiu al Juriului;

2020 – Festivalul de Film de la Zurich – Menţiune Specială; Nominalizat la Marele Premiu pentru cel mai bun film documentar;

2020 – Premiile Uniunii Criticilor din Ucraina – Premiul pentru Cel mai bun film documentar ”Kinokolo”; Nominalizat la categoriile ”Cel mai bun Regizor” şi ”Debutul anului”;

2020 – Festivalul Internaţional de Film de la Reykjavik - Menţiune Specială; Nominalizat la Marele Premiu pentru cel mai bun film documentar;

2020 – Millennium Docs Against Gravity, Polonia – Marele Premiu pentru imagine - Vyacheslav Tsvetkov; Premiul Bydgoszcz ART.DOC; Marele Premiu Millenium Bank;

2020 – Festivalul Internaţional dedicat Drepturilor Omului - Menţiune Specială categoria Drepturile omului;

2020 – Festivalul Internaţional de Film de la Berlin – Nominalizat la Premiul Ursul de Argint, categoria Cel mai bun Film din secţiunea Generaţia 14plus;

2020 – Festivalul Internaţional dedicat Drepturilor Omului din Ucraina, Docudays – Marele Premiu la categoriile Naţională şi Internaţională;

2021 – International Documentary Association - Marele Premiu pentru imagine - Vyacheslav Tsvetkov;

2021 – Cinema Eye Honors Awards, SUA – Spotlight Award;

2021 – Festivalul Internaţional de Film de la Seattle - Marele Premiu pentru film documentar;

2021 – Premiile Academiei Ucrainiene de Film - Marele Premiu pentru film documentar ”Golden dziga”; Nominalizat la Marele Premiu la categoriile: imagine, montaj, film, public;

2021 – ZagrebDox – Premiul ”Filme care contează”

Are arta putere în timpul unui război? Scriitoarea şi regizoarea documentarului, Iryna Tsilyk răspunde: „Cu siguranţă, arta are putere – sparge gheaţa dintre noi; ne ajută la procesarea traumei. Ne este mărturie pentru tot ceea ce este amuzant, vesel și înfruntat cu râs în acest întuneric apăsător”.

(w882)

Iryna Tsilyk a absolvit în 2005 Universitatea Națională de Teatru, Cinematografie și Televiziune din Kiev, secţia de Regie TV. Scurtmetrajele sale de ficțiune și documentarele anterioare au fost prezentate și premiate la diverse festivaluri internaționale de film. Tsilyk a continuat să lucreze, în paralel, şi la cariera ei de scriitor. Unele dintre lucrările sale au fost traduse în diferite limbi și prezentate la festivaluri literare internaționale.

Regia şi scenariul Iryna Tsilyk

Imaginea Vyacheslav Tsvetkov

18:00 Teleenciclopedia

*ARMATA ROMANTICILOR. EPOCA EMANCIPĂRII (1855-1871) (ep.17)

În vara anului 1870, relațiile dintre Franța și Prusia se deteriorează. Politica de unificare a statelor germane dusă de Otto von Bismarck amenință supremația Franței. În consecință, Napoleon al III-lea ordonă mobilizarea și, la 19 iulie, declară război Prusiei. La 2 septembrie, împăratul cade prizonier în Sedan. Léon Gambetta proclamă a treia Republică Franceză și un guvern de apărare națională, două zile mai târziu. Imediat, Victor Hugo revine din exil la Paris, unde se va pune la dispoziția Republicii. Dar capitala e cucerită de două ori. Întâi, la 28 ianuarie 1871, de Prusia-care câștigă războiul, anexând Alsacia și Lorena. Apoi, la 18 martie același an, de Comuna din Paris a radicalilor socialiști. După 72 de zile sângeroase de insurecție, armata îndepărtează Comuna. La finele lui 1871, Anul teribil, cum îl numește Hugo, Parisul zace în ruine.

*ISTORIA CAPITALISMULUI AMERICAN. PARADISUL MILIONARILOR (ep. 4)

America se schimbă. Convins de teoriile progresiste, președintele republican Theodore Roosevelt consideră că, potrivit Legii Antitrust din 1890, monopolurile sunt ilegale și trebuie sancționate. În 1906, Roosevelt și guvernul decid să-l atace pe Rockefeller și practicile companiei acestuia, Standard Oil. Atât președintele, cât și miliardarul, știu că urmează un lung și costisitor război juridic, purtat de numeroși avocați. La 15 mai 1911, Curtea Supremă hotărăște desființarea consorțiului petrolier și... scindarea lui în 34 de companii concurente. În realitate, decizia nu afectează averea familiei Rockefeller. Nu există sancțiuni financiare, iar foștii acționari preiau noile companii petroliere.

*HENRY FORD. INVENTATORUL SECOLULUI AMERICAN (ep.4)

Sexagenarul Henry Ford se bucură de multă popularitate, spre deosebire de miliardarii Rockefeller şi JP Morgan. Inventatorul celebrului Ford T nu se mai consideră doar un industriaș, ci și un vizionar plin de înţelepciune. Declară public că citeşte rar, deoarece cărțile îl „zăpăcesc” şi recunoaşte că îi lipseşte educația. Cu toate acestea, marele afacerist opinează despre aproape oricine şi orice: pacifism, viaţa la oraş, diete, exerciții fizice, observarea păsărilor, îngrășăminte chimice şi, nu în ultimul rând, evrei. Totodată, i se cunosc părerile ciudate despre reîncarnare sau vaci-animale pe care le consideră inutile și stupide.

*VIEŢUITOARE BIZARE (ep.3)

Uriașa Telmatobius culeus, întâlnită doar în lacul Titicaca din Peru, este în pragul extincției-câteva specimene găsind refugiu în adâncurile ierboase dinspre nord. Cauza principală a diminuării efectivelor este poluarea provocată de culturile agricole de pe maluri, deversarea apelor reziduale netratate și deșeurile miniere toxice. Batracienii nu sunt singurii afectați. Habitatele aflate la altitudini mari sunt extrem de fragile și vulnerabile. Jhazel Quispe, reprezentant al ONG-ului Natural Way, şi veterinarul Roberto Elias Piperis, de la Universitatea Națională San Marcos din Peru, vor să afle dacă Telmatobius culeus este o specie „unicat” în lacul Titicaca sau dacă trăieşte alături de alte specii criptice (asemănătoare din punct de vedere morfologic şi ușor de confundat între ele).

Producător: Oana Haşegan

AUDIENŢA GENERALA (AG)

19:00 Telejurnal

*Ştiri* Sport* Meteo. Prezintă Alina Stancu

Producător Diana Anghel / Dorin Munteanu

Transmisiune directă

 
David Popovici atacă o performanţă istorică la Europene. În direct şi în exclusivitate la TVR

Televiziunea Română transmite ediţia centenară a Campionatelor Europene de Nataţie. TVR Sport şi TVR 1 difuzează competiţia în perioada ...

„Frații Jderi”, superproducția inspirată din opera lui Mihail Sadoveanu, la TVR 1

Duminică, 9 august, de la ora 16.00, TVR 1 îi invită pe telespectatori la o incursiune în Moldova lui Ștefan cel Mare, prin filmul „Frații ...

Cate Blanchett este „Blue Jasmine” – sâmbătă seară, la TVR 1

Alec Baldwin şi Peter Sarsgaard se mai regăsesc în distribuţia dramei a cărei regie e semnată de Woody Allen. Vedem filmul sâmbătă, 8 august, de ...

 

#tvr1