loader
Foto

Alegeri prezidenţiale 2025: TVR transmite dezbaterea finală pe 29 aprilie

Televiziunea Română va reflecta campania electorală printr-un maraton de dezbateri, programe informative şi emisiuni de promovare electorală. Pe 29 aprilie 2025, ora 21.00, TVR transmite dezbaterea finală a candidaţilor pe TVR1, TVR INFO, TVR Internaţional şi TVR MOLDOVA.

 

Televiziunea Română a organizat astăzi, 26 martie 2025, întâlnirea dintre reprezentanţii candidaţilor la primul tur de scrutin al alegerilor prezidenţiale din 4 mai 2025, managementul TVR şi echipa editorială a proiectului.

În cadrul reuniunii, reprezentanţii Televiziunii Publice au prezentat oferta editorială pentru mediatizarea campaniei prezidenţiale şi a avut loc tragerea la sorţi pentru programarea competitorilor la dezbaterile electorale.

TVR a anunţat intenţia de a realiza dezbaterea finală pentru primul tur al alegerilor prezidenţiale în data de 29 aprilie 2025, ora 21.00. Dezbaterea va fi difuzată în direct şi simultan pe TVR1, TVR INFO, TVR Internațional şi TVR MOLDOVA.

„TVR oferă tuturor competitorilor electorali spaţiu de exprimare, ne bucurăm să facem acest lucru şi sperăm ca la dezbateri să participe toţi candidaţii”, a declarat Dan Cristian Turturică, Preşedinte-Director General al TVR.

Sub genericul „Tu votezi România”, Televiziunea Română va reflecta campania electorală pe TVR1, TVR2, TVR INFO, TVR Internaţional şi TVR MOLDOVA, printr-o serie de producţii dedicate, în care candidaţii, reprezentanţii sau susţinătorii acestora vor avea posbilitatea să-şi exprime punctele de vedere pe teme de interes, astfel încât publicul telespectator să-şi poată forma o opinie corectă în perspectiva acordării votului.

Astfel, canalele TVR vor difuza dezbateri şi programe informative, realizate de jurnaliştii TVR, precum şi emisiuni de promovare electorală, cu materiale audio-video realizate de staff-urile de campanie ale candidaţilor şi puse la dispoziţia TVR.

TVR 1 va difuza, începând cu 7 aprilie 2025, de la ora 12.00, emisiuni de promovare electorală, iar de la ora 18.15, emisiuni de dezbatere electorală moderate de jurnaliştii Marian Voicu şi Ramona Avramescu.

Începând cu 4 aprilie, la TVR 2, telespectatorii vor putea urmări grupaje informative electorale în cadrul Telejurnalului (12.00) şi a emisiunii „Ora de ştiri" (18.00).

Canalul de ştiri al Televiziunii Române – TVR INFO - propune electoratului o dezbatere transmisă de la ora 21.00, de luni până joi, care va avea ca invitaţi jurnalişti, analişti, candidaţi, susţinători sau reprezentanţi ai acestora. Moderatori vor fi, alternativ, jurnaliştii Ştefan Onică şi Loara Ştefănescu, respectiv Claudiu Lucaci şi Roxana Zamfirescu.

TVR INFO va mai difuza grupaje de informații electorale în emisiunile informative, transmise simultan şi pe alte canale ale SRTv, precum şi alte emisiuni de dezbatere pe teme curente şi electorale, care nu îi au ca invitaţi pe candidaţi sau pe reprezentanţii şi susţinătorii acestora.

Posturile TVR Internaţional şi TVR MOLDOVA vor prelua şi difuza emisiunile de promovare electorală şi dezbateri de pe TVR 1 şi TVR INFO.

Reflectarea campaniei electorale la Televiziunea Română este gratuită. În acord cu misiunea sa de serviciu public, Televiziunea Română va transmite programe special concepute astfel încât să asigure informarea promptă, corectă, echidistantă şi accesibilă tuturor telespectatorilor.

Compartimentul Comunicare TVR

6:15 Gări de poveste

Ep. 9 Drumul memoriei În acest episod parcurgem unul dintre drumurile închisorilor comuniste: Sighet-Miercurea Ciuc. Pe tronsonul de cale ferată Salva-Vişeu, a fost necesară construirea mai multor viaducte şi a cinci tuneluri, dintre care tunelul de sub Pasul Şetref, între Munţii Ţibleş şi Munţii Rodnei. Inaugurat în 1949, tunelul de la Dealul Ştefăniţei are o lungime de 2.388 metri, este al treilea din ţară ca lungime şi a fost finalizat, cu mijloace rudimentare, în numai 22 de luni. Ceremonia de deschidere a avut loc pe 28 decembrie 1949 în localitatea Dealul Ştefăniţei. Realizator Ruxandra Ţuchel Producator Ioana Mureşan redifuzare , din lista de

7:00 Weekend matinal

*Ştiri*Sport

Prezintă Andra Soceanu şi Ionuţ Gheorghe

ZOOM OANA NENECIU, director executiv Asociaţia Ecopolis

Papa Francisc și-a lansat prima enciclică cu accent pe ecologie în iunie 2015, intitulată „Laudato si” (Lăudat să fie). Acest document, primul de acest gen al unui suveran pontif, a criticat grupurile financiare și de afaceri pentru distrugerea mediului. Papa a clarificat: „Nu este o enciclică ecologică, ci o enciclică socială”.

DISCUŢIE MARIUS COCUŢ, director Caritas Bucureşti

Dimensiunea carităţii Suveranului Pontif este binecunoscută.

Supranumit „Papa săracilor”, Francisc a oferit sprijin constant celor nevoiași, iar dispariția sa a lăsat un gol în inimile multora.

DUPLEX Catedrala Greco-Catolică Sf.​ Treime Blaj cu Pr.CRISTIAN BARTA-purtător de cuvânt Arhieparhia greco-catolica a Blajului

Vizita Suveranului Pontif în municipiul din județul Alba are încă ecouri semnificative pentru comunitate. Pe 2 iunie 2019, în prezența a peste 100.000 de persoane, Sfântul Părinte Francisc a beatificat şi a ridicat la cinstea altarelor pe cei şapte episcopi martiri greco-catolici, care au murit în închisorile comuniste.Venirea Papei Francisc în România şi în special pe Câmpia Libertății, la Blaj, singurul oraș episcopal din România, a stat sub motto-ul: ”Să mergem împreună!” Un îndemn la unitate şi reconciliere a României.

Invitati :Pr. IULIAN BUDĂU si DIANA DUMITRASCU, jurnalist TVR

În 2019, papa Francisc a îmbrățișat România în fiecare localitate unde s-a aflat. A avut un mesaj diferit pentru cei pentru cei prezenți la București, la Blaj, la Șumuleu Ciuc și la Iași, unde a fost și întâlnirea cu tinerii, deși Iașul nu este o localitate cu o populație majoritar catolică, însă în Moldova sunt foarte multe comunități romano-catolice.
România, ţară majoritar ortodoxă, a fost vizitată în urmă cu aproape 26 de ani şi de Papa Ioan Paul al II-a, în perioada 7-9 mai 1999, o vizită la invitaţia patriarhului Bisericii Ortodoxe Române, Teoctist (1986-2007), şi a preşedintelui României, Emil Constantinescu (1996-2000). Vizita a durat trei zile și a avut o deosebită însemnătate istorică, fiind pentru prima dată de la marea schismă din 1054 când un papă vizita o țară majoritar ortodoxă.​

LIVE CARMEN RUSU de la Catedrala Sf Iosif in dialog cu Pr. ŞERBAN TARCIZIU, Purtător de cuvânt al Arhidiecezei Romano-Catolice de București

Sâmbătă, 26 aprilie, la ora 9:00, la Catedrala Sfântul Iosif, va avea loc Sfânta Liturghie cu Recviem pentru Papa Francisc.
Sfânta Liturghie va fi prezidată de Excelența Sa Mons. Giampero Gloder, Nunțiu Apostolic în România și Rep. Moldova.
ÎPS Aurel Percă, Arhiepiscop Mitropolit de București, va fi prezent la funeraliile Papei Francisc la Vatican.

ZOOM CIPRIAN NECULA, sociolog

Papa Francisc a fost un obisnuit al comunitatilor sărace, defavorizate, al penitenciarelor, azilelor, periferiilor etc. In vizita sa istorică in România, a fost primul prelat din istorie care şi-a cerut scuze, în numele bisericii, pentru discriminare şi rele tratamente. Aşa cum titrează astăzi multe publicatii, "Papa a fost primul care..."-printre altele-a cerut în mod constant un rol mai mare pentru femei în guvernarea bisericii. A dorit să se schimbe legile bisericii și a acționat în acest sens.

ZOOM Preot DANIEL Nicolae AVRAM, Eparhia de Cluj-Gherla

Cartiel Papei Francisc publicate la Editura „Viața Creștină” a Eparhiei de Cluj-Gherla, cărți care poartă amprenta unui om al lui Dumnezeu cu inimă mare și credință vie.

În paginile lor regăsim simplitatea care vindecă, înțelepciunea care călăuzește,și, mai presus de toate, bucuria Evangheliei-trăită, vestită și împărtășită.

Dacă ar fi să alegem un cuvânt care să definească întreaga viață și misiune a Papei Francisc, acel cuvânt ar fi bucurie. O bucurie care nu este superficială, ci izvorâtă din întâlnirea vie cu Cristos. Cărțile sale rămân cu noi-ca lumină, ca mângâiere, ca chemare spre o viață plină de sens.

Tot eparhia Cluj Gherla se foloseste, în acţiunile caritabile şi de unul din autoturismele cu care Papa Francisc s-a deplasat pe parcursul vizitei in România.

DISCUŢIE DIANA DUMITRAŞCU, jurnalist TVR si Pr. IULIAN BUDĂU, ordinul iezuit

ZOOM IRINA MARGARETA NISTOR, critic de film

Există multe filme despre Vatican și viața Papilor, inclusiv despre viața Papei Francisc.

TELEFON VASILE BĂNESCU, teolog
Papa Francisc, etalon de modestie şi smerenie, care a impresioanat întreaga lume creştină (şi nu numai), dincolo de diferenţele confesionale
TELEFON Pr.ADRIAN DANCĂ, Radio Vatican
Ultimele pregătiri până la începerea slujbei de inmormântare.

Ce aşteaptă lumea catolică şi creştinismul în general de acum încolo?

Producatori: Raluca Neagu, Horaţiu Rusu

Transmisiune directă

 

Deși apartenența României la Uniunea Europeană a adus beneficii incontestabile, o disonanță profundă persistă.

Timișoara - oraș al florilor, al Revoluției, al palatelor, dar şi al delicateselor și al oamenilor cu bun simț

Pe 27 aprilie, cu echipa „Exclusiv în România” dăm o nouă raită prin Timişoara şi în apropierea oraşului de pe Bega. Ca de obicei, Cristian ...

Ediţii speciale şi înmormântarea Papei Francisc, în direct, la TVR

Televiziunea Română difuzează, sâmbătă, 26 aprilie, ediţii speciale dedicate unui moment istoric pentru întreaga lume: înmormântarea Papei ...

 

#tvr1