Dacă e sâmbătă, e blockbuster românesc la #TVR1! Pe 9 ianuarie, la 21.10, continuă seria filmelor poliţiste semnate de Sergiu Nicolaescu cu „Revanşa”.
Filmul „Revanşa” urmăreşte destinul principalelor personaje din „Un comisar acuză”, în primele zile ale anului 1941. Împuşcat şi crezut mort la finalul filmului anterior, comisarul Moldovan revine pentru a-şi lua revanşa faţă de Paraipan şi de colonelul Zăvoianu, vinovaţi de moartea mamei sale şi de tentativa de ucidere a sa.
Lupta comisarului cu legionarii se desfăşoară pe fundalul evenimentelor tulburi din ianuarie 1941, care au culminat cu rebeliunea legionară. Moldovan reuşeşte să-l omoare pe Paraipan şi să-l aresteze pe Zăvoianu, dar -în încercarea de a-l aresta pe Horia Sima - îi este ucis unicul copil.
Cu: Gheorghe Dinică, Sergiu Nicolaescu, Jean Constantin, Amza Pellea, Ion Besoiu, Mircea Albulescu;
Scenariul: Sergiu Nicolaescu, Vintilă Corbul, Eugen Burada, Mircea Gândilă.
Scriitorii români Vintilă Corbul şi Eugen Burada au scris scenariile filmelor Un comisar acuză (1974), Revanșa (1978), Nea Mărin miliardar (1979) - filme regizate de Sergiu Nicolaescu. Cei doi au părăsit ilegal România în 1979, în plină glorie şi s-au stabilit în Franţa. Cu toate acestea, Sergiu Nicolaescu a putut colabora şi în 1981 cu cei doi pentru filmul Duelul (1981).