Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand POLITICA COOKIES
Seria documentarelor de top continuă la TELEENCICLOPEDIA
Luni, 26 Martie 2018
O nouă ediţie a emisiuniii „Teleenciclopedia” poate fi urmărită sâmbătă, 31 martie, de la ora 18:50, la TVR 1 şi TVR+. Emisiunea este difuzată şi în reluare duminică, 1 aprilie, ora 6:30.
Alte legături
Teleenciclopedia

Iată sumarul ediţiei din 31 martie:

SUBIECTUL 1 : FRANCISCO DE GOYA – 2 MAI 1808, LA MADRID (ep.2/2) (Premieră)

Lupta madrilenilor împotriva mamelucilor – mercenari aduși din Imperiul Otoman – este înfățișată cu un tulburător realism de Francisco Jose de Goya y Lucientes (pictor al Curții Regale),  în tabloul intitulat sugestiv: „2 Mai1808, la Madrid”.

(w640)

SUBIECTUL 2 : CAII NAMIBIENI (ep.2/5) (Premieră)

Caii din Namib trebuie să facă față extremelor termice, dar și prădătorilor feroce: hienele. Spre deosebire de cabaline, antilopele Oryx gazella (cărora li se mai spune gemsbok) au o armă redutabilă în luptele cu duşmanii naturali: coarnele, de aproape 85 cm lungime.

(w640)

SUBIECTUL  3:  DESPRE JUCĂRII. SUPER-MINGIUȚA (Premieră)

„Super-mingiuța”, creată de Norman Stingley într-un laborator de chimie, a câștigat inimile a milioane de copii, descrețind totodată frunțile celor de la Casa Albă și ale marilor corporatiști. Puțini știu că Super Bowl (marele eveniment sportiv american) poartă numele acestei jucării, preferate și de fetița faimosului promotor Lamar Hunt !

SUBIECTUL 4:   ODISEEA VULCANILOR (ep.2) (Premieră)

Extincția dinozaurilor a reprezentat doar unul dintre efectele „punctului fierbinte”. Abisurile Oceanului Indian, influențate de temperaturile ridicate și amestecul de gaze și roci topite, au fost asemenea unui creuzet al vieții. Trei miliarde de ani, din ce în ce mai diversele forme de viață, au prosperat în apă.

(w640)

Producător:  OANA HAŞEGAN

Redactori: Ioana Dimoftache, Viviana Roșca

  • 02:20
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa C * Franţa-Peru Comentatori: Dragoş Bocanaciu/ Cătălin Cîrnu Producător Daniel Chican
  • 04:00
    Studio mondial
    Producător Daniela Enăchescu
  • 04:35
    Telejurnal
    * Meteo* Omologări
  • 05:15
    Istoria cu Virgil
    Producător Adriana Ciobanu
  • 05:30
    Imnul României
  • 05:35
    Politică şi delicateţuri
    cu Mircea Dinescu * Best of Invitat Marius Manole Jurnalist Iulia Ioaniţoaia Producător Dan Manoliu
  • 06:30
    1 Matinal :
    1 Matinal (I) Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 08:00
    1 Matinal
    1 Matinal (II) Prezintă:Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 09:00
    1 Matinal
    1 Matinal (III) Prezintă:Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 09:45
    Teleshopping
  • 10:00
    Perfect imperfect
    (I) *Ştiri *Talk-show Moderator Emma Zeicescu Producători: Violeta Iorgulescu, George Tudor, Mihaela Verdeş Transmisiune directă
  • 11:00
    Perfect imperfect
    (II) *Ştiri *Talk-show Moderator Emma Zeicescu Producători: Violeta Iorgulescu, George Tudor, Mihaela Verdeş Transmisiune directă
  • 11:45
    Teleshopping
  • 12:00
    Parlamentul României
    Prezintă Radu Rădulescu Producător Ion Stavre
  • 12:30
    Teleshopping
  • 13:05
    Studio mondial
    . Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 14:00
    Telejurnal
    * Translator mimico gestual Laura Ioana ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ
  • 14:25
    Studio mondial
    * Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 14:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentator Marian Olaianos Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Sankt Petersburg Stadium, Sankt Petersburg
  • 15:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa E * Brazilia-Costa Rica Comentator Marian Olaianos Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Sankt Petersburg Stadium, Sankt Petersburg
  • 17:00
    Telejurnal
    * Meteo
  • 17:20
    Studio mondial
    * Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 17:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Volgograd Arena, Volgograd
  • 18:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa D * Nigeria-Islanda Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Volgograd Arena, Volgograd
  • 20:00
    Telejurnal
    * Meteo
  • 20:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentatori: Dragoş Bocanaciu/ Catalin Cîrnu Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Kaliningrad Stadium, Kaliningrad
  • 21:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa E * Serbia-Elveţia Comentator Dragoş Bocanaciu/ Catalin Cîrnu Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Kaliningrad Stadium, Kaliningrad
  • 23:05
    Studio mondial
    . Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 23:40
    Un pariu Mondial
    . Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 00:00
    Telejurnal
    *Sport*Meteo
  • 00:30
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa E * Brazilia-Costa Rica /
  • 02:20
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa D * Nigeria-Islanda Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Valentina Stelescu
  • 04:00
    Studio mondial
    Producător Daniela Enăchescu
  • 04:35
    Telejurnal
    * Meteo
  • 05:15
    Istoria cu Virgil
    (redifuzare)Producător Adriana Ciobanu
  • 05:30
    Imnul României