Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand POLITICA COOKIES
Sfântul Mare Mucenic Gheorghe - Purtătorul de biruinţă
Vineri, 21 Aprilie 2017
Duminică, 23 aprilie, de la ora 8:10, la „Universul credinţei” îl prăznuim pe unul dintre cei mai îndrăgiţi sfinţi creştini, cinstit atât de Biserica Ortodoxă cât şi de cea Romano Catolică.
Sfantul Mare Mucenic Gheorghe
Comuna Sf Gheorghe
Comuna Sf Gheorghe
Comuna Sf Gheorghe
Comuna Sf Gheorghe
Sfantul Mare Mucenic Gheorghe
Comuna Sf Gheorghe
Comuna Sf Gheorghe
Comuna Sf Gheorghe
Comuna Sf Gheorghe
Alte legături
Universul credinţei

Ediția este disponibilă online pe TVR+.

File de Jurnal

Rafael Udrişte aduce în prim-plan semnificaţiile Săptămânii Luminate şi ne vorbeşte despre sărbătoarea Izvorului Tămăduirii, pe care am cinstit-o în 21 aprilie.

(w640) Izvorul ta

Dialogurile dimineţii

Răzvan Bucuroiu şi invitaţii săi - Silvia Radu, artist plastic şi George Ivaşcu, actor - vorbesc despre sărbătoarea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe.

Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruinţă, este unul dintre cei mai îndrăgiţi sfinţi creştini, cinstit atât de Biserica Ortodoxă cât şi de cea Romano Catolică. Deşi viaţa lui nu este îndeajuns de cunoscută, în credinţa populară Sfântul Gheorghe este asociat cu omorârea balaurului.

(w640) Sfantul Ma

S-a născut în Capadocia într-o familie creştină, tatăl lui fiind general în armata lui Diocleţian. La nici 30 de ani, Gheorghe a devenit la rândul său general în armata împăratului roman.

Odată cu începerea persecuţiilor creştine din anul 303, Sfântul Gheorghe pentru că a refuzat să se lepede de credinţa sa, a fost supus multor chinuri - loviri cu suliţa, tras pe roată şi alte suplicii practicate de prigonitorii creştinilor. În final a fost condamnat la moarte prin decapitare în data de 23 aprilie 304, rămânând de atunci zi de prăznuire.

Între cer şi pământ

Vă invităm să urmăriţi un material realizat de Anna de Hillerin în Comuna Sfântu Gheorghe din Delta Dunării. Ultima plajă sălbatică din Europa, un loc sfinţit de Dumnezeu, iubit de oameni şi ocrotit de Sfântul Gheorghe.

(w640) Comuna Sf

Jurnalişti emisiune: Răzvan Bucuroiu, Andrei-Victor Dochia, Rafael Udriște, Corneliu-Vlad Matache, Ciprian Dumea, Paula Tăbârcă, Ion-Lucian Ciucu, Cristina Ionescu, Anna de Hillerin

Producător: Cristina Andrei

***

Emisiunea poate fi urmărită și pe tabletă sau mobil.

Descărcaţi aplicaţiile TVR+ pentru IOS și Android!

  • 20:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentatori: Dragoş Bocanaciu/ Cătălin Cîrnu Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Volgograd Arena, Volgograd
  • 21:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa G * Tunisia-Anglia Comentatori: Dragoş Bocanaciu/ Cătălin Cîrnu Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Volgograd Arena, Volgograd
  • 23:05
    Studio mondial
    Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 23:40
    Pariu Mondial
    Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 00:00
    Telejurnal
    *Sport*Meteo
  • 00:30
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa F * Suedia-Coreea de Sud Comentator Emil Hossu Longin Producător Valentina Stelescu
  • 02:20
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa G * Belgia-Panama Comentatori: Bogdan Tomulică / Adi Soare Producător Valentina Stelescu
  • 04:00
    Studio mondial
    Producător Daniela Enăchescu
  • 04:35
    Telejurnal
    Meteo
  • 05:15
    Istoria cu Virgil
    (redifuzare) Producător Adriana Ciobanu
  • 05:30
    Imnul României
  • 05:35
    Politică şi delicateţuri
    * Best of Invitat Florin Călinescu Jurnalist Iulia Ioaniţoaia Producător Dan Manoliu
  • 06:30
    1 Matinal :
    1 Matinal (I) Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 08:00
    1 Matinal
    1 Matinal (II) Prezintă:Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 09:00
    1 Matinal
    1 Matinal (III) Prezintă:Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 09:45
    Teleshopping
  • 10:00
    Perfect imperfect
    (I) *Ştiri *Talk-show Moderator Emma Zeicescu Producători: Violeta Iorgulescu, George Tudor, Mihaela Verdeş Transmisiune directă
  • 11:00
    Perfect imperfect
    (II) *Ştiri *Talk-show Moderator Emma Zeicescu Producători: Violeta Iorgulescu, George Tudor, Mihaela Verdeş Transmisiune directă
  • 11:45
    Teleshopping
  • 12:00
    Tribuna partidelor parlamentare
    Producător Elena Boda
  • 12:30
    Teleshopping
  • 13:05
    Studio mondial
    Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 14:00
    Telejurnal
    Translator mimico gestual Laura Ioana ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ
  • 14:25
    Studio mondial
    Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 14:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Mordovia Arena, Saransk
  • 15:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa H * Columbia-Japonia Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Mordovia Arena, Saransk
  • 17:00
    Telejurnal
    * Meteo
  • 17:20
    Studio mondial
    Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 17:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentatori: Emil Hossu Longin / Florin Mihoc Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Spartak Stadium, Moscova
  • 18:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa H * Polonia-Senegal Comentatori: Emil Hossu Longin /Florin Mihoc Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Spartak Stadium, Moscova
  • 20:00
    Telejurnal
    * Meteo
  • 20:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentator Marian Olaianos Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Sankt Petersburg Stadium, Sankt Petersburg
  • 21:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa A * Rusia-Egipt Comentator Marian Olaianos Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Sankt Petersburg Stadium, Sankt Petersburg
  • 23:05
    Studio mondial
    Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 23:40
    Pariu Mondial
    Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 00:00
    Telejurnal
    *Sport*Meteo
  • 00:30
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa H * Columbia-Japonia Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Daniel Chican /
  • 02:20
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa H * Polonia-Senegal Comentatori: Emil Hossu Longin /Florin Mihoc Producător Daniel Chican
  • 04:00
    Studio mondial
    Producător Daniela Enăchescu
  • 04:35
    Telejurnal
    Meteo
  • 05:15
    Istoria cu Virgil
    (redifuzare) Producător Adriana Ciobanu
  • 05:30
    Imn