Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand POLITICA COOKIES
Despre ora de religie în şcoli, la Universul credinţei
Vineri, 27 Februarie 2015
Aflăm mai multe despre campania "Înscrie-ţi copilul la ora de religie!" în ediţia de duminică, 1 martie, a emisiunii Universul credinţei, pe TVR 1.  
Alte legături
Universul credinţei

Ediția este disponibilă online pe TVR+: prima parte și a doua parte.

Dialogurile dimineţii - Ora de Religie

6 martie este data pâna la care părinţii îşi pot înscrie copiii, pentru a participa, în şcoală, la ora de religie. Subiectul va fi dezbătut în cadrul emisiunii Universul credinţei de doamna Mona Şerbănescu, preşedinte-director general la Şcoala Anastasia Popescu din Bucureşti şi de Liana Stanciu, jurnalist TVR şi preşedinte al Asociaţiei Părinţilor pentru Ora de Religie.

 

Viaţă de sfânt - Părintele Ilie Cleopa

Sâmbătă, 21 februarie, departamentul cultural al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale a organizat o nouă conferinţă din seria „Mari Duhovnici“. Această a patra întâlnire a fost dedicată marelui nostru duhovnic, părintele Ilie Cleopa.

Evenimentul, organizat în Biserica „Saint-Sulpice“ din Paris, a fost desfăşurat sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Părinte Iosif, Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale şi Meridionale. A participat delegatul Preafericitului Părinte Daniel, Preasfinţitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor, precum şi doi dintre ucenicii părintelui Cleopa, vieţuitori ai Mănăstirii Sihăstria din judeţul Neamţ (locul unde părintele a trăit şi este înmormântat).

Ediţia de duminică, 1 martie, a emisiunii Universul credinţei include o evocare a a părintelui Cleopa făcută de doi dintre fiii săi duhovniceşti: părintele profesor Constantin Coman şi antropologul Costion Nicolescu.

 

  • 20:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentatori: Dragoş Bocanaciu/ Cătălin Cîrnu Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Volgograd Arena, Volgograd
  • 21:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa G * Tunisia-Anglia Comentatori: Dragoş Bocanaciu/ Cătălin Cîrnu Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Volgograd Arena, Volgograd
  • 23:05
    Studio mondial
    Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 23:40
    Pariu Mondial
    Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 00:00
    Telejurnal
    *Sport*Meteo
  • 00:30
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa F * Suedia-Coreea de Sud Comentator Emil Hossu Longin Producător Valentina Stelescu
  • 02:20
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa G * Belgia-Panama Comentatori: Bogdan Tomulică / Adi Soare Producător Valentina Stelescu
  • 04:00
    Studio mondial
    Producător Daniela Enăchescu
  • 04:35
    Telejurnal
    Meteo
  • 05:15
    Istoria cu Virgil
    (redifuzare) Producător Adriana Ciobanu
  • 05:30
    Imnul României
  • 05:35
    Politică şi delicateţuri
    * Best of Invitat Florin Călinescu Jurnalist Iulia Ioaniţoaia Producător Dan Manoliu
  • 06:30
    1 Matinal :
    1 Matinal (I) Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 08:00
    1 Matinal
    1 Matinal (II) Prezintă:Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 09:00
    1 Matinal
    1 Matinal (III) Prezintă:Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 09:45
    Teleshopping
  • 10:00
    Perfect imperfect
    (I) *Ştiri *Talk-show Moderator Emma Zeicescu Producători: Violeta Iorgulescu, George Tudor, Mihaela Verdeş Transmisiune directă
  • 11:00
    Perfect imperfect
    (II) *Ştiri *Talk-show Moderator Emma Zeicescu Producători: Violeta Iorgulescu, George Tudor, Mihaela Verdeş Transmisiune directă
  • 11:45
    Teleshopping
  • 12:00
    Tribuna partidelor parlamentare
    Producător Elena Boda
  • 12:30
    Teleshopping
  • 13:05
    Studio mondial
    Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 14:00
    Telejurnal
    Translator mimico gestual Laura Ioana ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ
  • 14:25
    Studio mondial
    Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 14:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Mordovia Arena, Saransk
  • 15:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa H * Columbia-Japonia Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Mordovia Arena, Saransk
  • 17:00
    Telejurnal
    * Meteo
  • 17:20
    Studio mondial
    Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 17:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentatori: Emil Hossu Longin / Florin Mihoc Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Spartak Stadium, Moscova
  • 18:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa H * Polonia-Senegal Comentatori: Emil Hossu Longin /Florin Mihoc Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Spartak Stadium, Moscova
  • 20:00
    Telejurnal
    * Meteo
  • 20:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentator Marian Olaianos Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Sankt Petersburg Stadium, Sankt Petersburg
  • 21:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa A * Rusia-Egipt Comentator Marian Olaianos Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Sankt Petersburg Stadium, Sankt Petersburg
  • 23:05
    Studio mondial
    Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 23:40
    Pariu Mondial
    Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 00:00
    Telejurnal
    *Sport*Meteo
  • 00:30
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa H * Columbia-Japonia Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Daniel Chican /
  • 02:20
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa H * Polonia-Senegal Comentatori: Emil Hossu Longin /Florin Mihoc Producător Daniel Chican
  • 04:00
    Studio mondial
    Producător Daniela Enăchescu
  • 04:35
    Telejurnal
    Meteo
  • 05:15
    Istoria cu Virgil
    (redifuzare) Producător Adriana Ciobanu
  • 05:30
    Imn