Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand POLITICA COOKIES
Teleenciclopedia: Arhitectură, explorări şi istorie
Miercuri, 27 Septembrie 2017
O nouă ediţie a emisiunii "Teleenciclopedia" s-a difuzat sâmbătă, 30 septembrie, la TVR 1 şi online pe TVR+, de la ora 18:50.
Moissac
Alte legături
Teleenciclopedia

Ediția este disponibilă online pe TVR+.

ARTA ARHITECTURII

În primele minute ale ediţiei din 30 septembrie, descoperim detalii despre Poarta Carolingiană (zisă şi Sala Regelui), Abaţia din Lorsch şi cel mai prestigios centru monahal din sud-vestul Franței, înscris în Patrimoniul Mondial UNESCO din anul 1998: Abația Sfântul Petru din Moissac.

(w640) t24s

TEBA

În apropiere de Teba (capitala Egiptului Antic, în perioada Regatului Mijlociu și prima jumătate a Regatului Nou) se află Luxor şi Karnak, pe al cărui teritoriu se află cel mai mare templu, ctitorit de faraonul Amenofis al III-lea, în cinstea divinităţii egiptene supreme: Amon-Ra.

(w640) Teba

MANGLIERUL-MEDALIE

Aflăm mai multe despre aceşti copaci care alcătuiesc pădurile mlăştinoase din Guadelupa – ecosisteme specifice zonei litorale, după mangrove.

AMELIA EARHART

În dimineața zilei de 2 iulie 1937, Amelia Earhart transmitea ultimul mesaj de la manşa gigantului Lockheed Electra, deşi parcursese mai mult de jumătate din zborul planificat pe deasupra Ecuatorului. Ea a rămas în istorie drept prima femeie (și al doilea aviator, după faimosul Charles Lindberg) care a izbutit să traverseze Atlanticul, fără niciun însoţitor.

(w640)

***

Ediţiile emisiunii Teleenciclopedia sunt disponibile pe portalul TVR+ timp de şapte zile de la difuzare.

***

Din 1965, când a fost lansată de Octavian Paler la Televiziunea Română, Teleenciclopedia a „luminat" perioada comunistă pentru mulţi români. Astăzi, încă mai trezeşte melancolia în oamenii care au crescut cu ea, iar pentru cei mici reprezintă o oază de educaţie, păstrându-şi formatul şi rolul, prezentând documentare cu subiecte diverse: natură, tehnologie, artă, sănătate etc.

Producător: Oana Haşegan

Realizator: Cornelia Rădulescu

***

Emisiunea poate fi urmărită şi pe tabletă sau telefon mobil.

Aici puteţi descărca aplicaţiile TVR+ pentru IOS si Android.

  • 02:20
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa C * Franţa-Peru Comentatori: Dragoş Bocanaciu/ Cătălin Cîrnu Producător Daniel Chican
  • 04:00
    Studio mondial
    Producător Daniela Enăchescu
  • 04:35
    Telejurnal
    * Meteo* Omologări
  • 05:15
    Istoria cu Virgil
    Producător Adriana Ciobanu
  • 05:30
    Imnul României
  • 05:35
    Politică şi delicateţuri
    cu Mircea Dinescu * Best of Invitat Marius Manole Jurnalist Iulia Ioaniţoaia Producător Dan Manoliu
  • 06:30
    1 Matinal :
    1 Matinal (I) Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 08:00
    1 Matinal
    1 Matinal (II) Prezintă:Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 09:00
    1 Matinal
    1 Matinal (III) Prezintă:Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 09:45
    Teleshopping
  • 10:00
    Perfect imperfect
    (I) *Ştiri *Talk-show Moderator Emma Zeicescu Producători: Violeta Iorgulescu, George Tudor, Mihaela Verdeş Transmisiune directă
  • 11:00
    Perfect imperfect
    (II) *Ştiri *Talk-show Moderator Emma Zeicescu Producători: Violeta Iorgulescu, George Tudor, Mihaela Verdeş Transmisiune directă
  • 11:45
    Teleshopping
  • 12:00
    Parlamentul României
    Prezintă Radu Rădulescu Producător Ion Stavre
  • 12:30
    Teleshopping
  • 13:05
    Studio mondial
    . Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 14:00
    Telejurnal
    * Translator mimico gestual Laura Ioana ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ
  • 14:25
    Studio mondial
    * Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 14:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentator Marian Olaianos Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Sankt Petersburg Stadium, Sankt Petersburg
  • 15:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa E * Brazilia-Costa Rica Comentator Marian Olaianos Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Sankt Petersburg Stadium, Sankt Petersburg
  • 17:00
    Telejurnal
    * Meteo
  • 17:20
    Studio mondial
    * Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 17:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Volgograd Arena, Volgograd
  • 18:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa D * Nigeria-Islanda Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Volgograd Arena, Volgograd
  • 20:00
    Telejurnal
    * Meteo
  • 20:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentatori: Dragoş Bocanaciu/ Catalin Cîrnu Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Kaliningrad Stadium, Kaliningrad
  • 21:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa E * Serbia-Elveţia Comentator Dragoş Bocanaciu/ Catalin Cîrnu Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Kaliningrad Stadium, Kaliningrad
  • 23:05
    Studio mondial
    . Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 23:40
    Un pariu Mondial
    . Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 00:00
    Telejurnal
    *Sport*Meteo
  • 00:30
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa E * Brazilia-Costa Rica /
  • 02:20
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa D * Nigeria-Islanda Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Valentina Stelescu
  • 04:00
    Studio mondial
    Producător Daniela Enăchescu
  • 04:35
    Telejurnal
    * Meteo
  • 05:15
    Istoria cu Virgil
    (redifuzare)Producător Adriana Ciobanu
  • 05:30
    Imnul României