Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand POLITICA COOKIES
„Tezaur folcloric”: Cântec din suflet de român, în Ajun de Crăciun la TVR 1
Luni, 18 Decembrie 2017
În Ajunul marii sărbători a Naşterii Domnului, echipa emisiunii „Tezaur folcloric” poposește la fereastra sufletului fiecărui român cu un colind strămoşesc, cu un gând, o urare de bine si sănătate, de spor şi Lumină! Duminică, 24 decembrie, ora 13.00.
Alte legături
Tezaur folcloric

În ajunul marii sărbători a Naşterii Domnului, echipa emisiunii „Tezaur folcloric” poposește la fereastra sufletului fiecărui român cu un colind strămoşesc, cu un gând, o urare de bine si sănătate, de spor şi Lumină!

În Ajun de Crăciun, momentele din Concertul extraordinar Tezaur folcloric  - “Cântec din suflet de român”, realizat în coproducţie de Centrul de Cultură “Augustin Bena” din Alba Iulia şi TVR 1, ne vor aminti de cele mai frumoase colinde româneşti care vestesc Naşterea Domnului Iisus Hristos, dar şi de frumoasele întâlniri de sărbători cu neamuri, prieteni şi vecini.

Obiceiul colindatului este prezentat, în toată splendoarea lui, de mari interpreţi ai folclorului românesc, de tineri şi cete de colindători sub genericul „Colind din suflet de român”. În maniera moştenită din vremuri îndepărtate, colindătorii aduc în actualitate, cu aceeaşi puritate, autenticitate şi vigoare, ca şi altă dată, colinde religioase şi colinde laice, din toate zonele ţării.

Ne vom întâlni cu îndrăgiţii Veta Biriş, Mariana şi Adriana Anghel, Nicolae Furdui Iancu şi Tudor Furdui Iancu, Cornel Borza, Ioana Ardelean, Ionuţ Fulea şi Grupul de colindători „Suflet de Român”, Leontina Fărcaş şi Grupul de colindători „Muguri de Tezaur”, Dumitru Dobrican şi Dănţăuşii din Groşii Maramureşului, Marinela Baba şi Grupul de colindători „Datina” din Alba, Ina Todoran şi Grupul de colindători Biienii din comuna Biia, Bianca Şuşman şi Grupul de colindători „Doina Mureşului” din Cigud, Angelica Flutur, Ancuţa Matei, Roxana Bădescu, Narcisa Băleanu, Ovidiu Homorodean, Marius Brutaru, Bogdana Toma şi Grupul de colindători din comuna Peştişu Mic – Hunedoara.

Cu participarea extraordinară a Ansamblului folcloric al judeţului Alba. Solişti: Roxana Reche, Floricica Moga, Maria Filimon, Dorina Nariţa, Cătălin Haşa, Nicolae Plută, Nicolae Tuhuţ. Conducerea muzicală a fost asigurată de profesorul Alexandru Pal, Managerul Centrului de Cultură „Augustin Bena” din Alba Iulia.

***

Organizatori: Consiliul Judeţean Alba, Primăria şi Consiliul Local Alba Iulia

Producător tv, prezentator: Gheorghiţa Nicolae

  • 04:35
    Telejurnal
    * Meteo
  • 05:15
    Istoria cu Virgil
    (redifuzare) Producător Adriana Ciobanu
  • 05:30
    Imn
  • 05:35
    Politică şi delicateţuri
    * Best of Invitat Toni Grecu Jurnalist Iulia Ioaniţoaia Producător Dan Manoliu
  • 06:30
    1 Matinal :
    1 Matinal (I) Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 08:00
    1 Matinal
    1 Matinal (II) Prezintă:Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 09:00
    1 Matinal
    1 Matinal (III) Prezintă:Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 09:45
    Teleshopping
  • 10:00
    Perfect imperfect
    (I) *Ştiri *Talk-show Moderator Emma Zeicescu Producători: Violeta Iorgulescu, George Tudor, Mihaela Verdeş Transmisiune directă
  • 11:00
    Perfect imperfect
    (II) *Ştiri *Talk-show Moderator Emma Zeicescu Producători: Violeta Iorgulescu, George Tudor, Mihaela Verdeş Transmisiune directă
  • 11:45
    Teleshopping
  • 12:00
    Parlamentul României
    Prezintă Radu Rădulescu Producător Ion Stavre
  • 12:30
    Teleshopping
  • 13:05
    Studio mondial
    Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 14:00
    Telejurnal
    Translator mimico gestual Laura Ioana ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ
  • 14:25
    Studio mondial
    Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 14:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Samara Arena, Samara
  • 15:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa C * Danemarca-Australia Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Samara Arena, Samara
  • 17:00
    Lozul cel mare
    Prezintă Silvia Stanciu şi Marius Rădmăneştean *Tragerile Joker, Loto 5 /40, Loto 6/49 şi Noroc Jurnalişti: Dana Rusu, Florin Mihăilescu, Horaţiu Rusu Producător tv. Mihai Răzuş Transmisiune directă
  • 17:30
    Studio mondial
    Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 17:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentatori: Dragoş Bocanaciu/ Cătălin Cîrnu Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Ekaterinburg Arena, Ekaterinburg
  • 18:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa C * Franţa-Peru Comentatori: Dragoş Bocanaciu/ Cătălin Cîrnu Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Ekaterinburg Arena, Ekaterinburg
  • 20:00
    Telejurnal
    Meteo* Omologări
  • 20:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentator Emil Hossu Longin Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny
  • 21:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa D * Argentina-Croaţia Comentator Emil Hossu Longin Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny
  • 23:05
    Studio mondial
    * Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 23:40
    Un pariu Mondial
    . Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 00:00
    Telejurnal
    *Sport*Meteo
  • 00:30
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa C * Danemarca-Australia Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Daniel Chican
  • 02:20
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa C * Franţa-Peru Comentatori: Dragoş Bocanaciu/ Cătălin Cîrnu Producător Daniel Chican
  • 04:00
    Studio mondial
    Producător Daniela Enăchescu
  • 04:35
    Telejurnal
    * Meteo* Omologări
  • 05:15
    Istoria cu Virgil
    Producător Adriana Ciobanu
  • 05:30
    Imnul României