loader
Foto

Galerie foto

Trump la CNN şi protestatarii AUR în stradă - „un festival fake news”

În fiecare duminică, la TVR 1, Marian Voicu, realizator şi moderator, ne invită la „Breaking Fake News”, prima emisiune din audiovizualul românesc dedicată dreptului de a fi informat corect. Noi subiecte - pe 21 mai, de la ora 19.00.

 

Marian Voicu
Breaking Fake News

Un proiect de lege privind organizarea activității de prevenire a separării copilului de familie a fost interpretat de AUR ca având drept scop separarea copilului de familie. Parlamentarii au fost acuzați de trădare națională, furtul bogățiilor țării și adoptarea copiilor României de către cupluri de homosexuali din Europa.

În prima emisiune din audiovizualul românesc dedicată dreptului de a fi informat corect, jurnalistul Marian Voicu a discutat cu Radu Umbreş, lector SNSPA, despre știrile false și teoriile conspirației care au alimentat acest eveniment.

(w882)

(w882)

La „Revista presei fake”, Horia Grușcă ne-a vorbit despre cum au marcat ştirile false şi deep fake-urile campania electorală a alegerilor prezidenţiale din Turcia și cum încurajează un propagandist al Kremlinului lichidarea tuturor ucrainenilor care nu acceptă să fie ruşi.

Vaccinarea va fi obligatorie pentru copii, iar părintele care refuză vaccinul pierde copilul! Tatiana Țarfulea a explicat pe înţelesul tuturor „Conspirația săptămânii”.

În limba română există o vorbă: „Venea lumea ca la Maglavit!”. Pentru că acolo, în acea comună din Oltenia, trăia Petrache Lupu, omul despre care se spunea că-l văzuse pe Dumnezeu și că avea puteri vindecătoare. Cine a fost el, dacă făcea sau nu minuni și cum l-au privit contemporanii, aflăm la „Istoria și istoriile sale”, rubrică realizată de Gabriela Avram.

Revenirea lui Trump la CNN și a protestatarilor AUR în stradă a produs un festival fake news, cred „Spărgătorii de Fake News”. Zaiafet și Geminschi rămân vigilenți şi ne îndeamnă să facem şi noi la fel.

(w882)

Trăim vremuri în care informaţiile se răspândesc mai rapid ca niciodată, iar goana după senzaţional determină propagarea unor ştiri ce frizează absurdul. Ce e adevărat şi ce e fals? Cum cernem informaţiile, astfel încât să nu ne lăsăm înşelaţi? Întrebări aflate pe buzele tuturor îşi caută explicaţii într-o nouă ediţie în premieră a emisiunii „Breaking Fake News”, cu Marian Voicu. Duminică, pe 21 mai, de la ora 19.00, la TVR 1.

10:30 Matca. Literatura în direct

„Matca, literatură în direct” este o emisiune-magazin dedicată literaturii contemporane, ancora de unde se deschide și înspre celelalte arte, construită pe fundația solidă a revistei Matca și extinsa într-un format tv.

Programul își propune să aducă literatura în centrul conversației culturale, nu doar ca obiect de studiu sau patrimoniu, ci ca fenomen viu, care pulsează în prezent și se exprima în forme diverse-de la roman și poezie la spoken word, texte de scenă și lirică muzicală.
Gazdele Liv Tane și Victor Morozov (pentru rubrica de film) vor discuta în această ediție cu Cristian Fulas, Ciprian Maceșaru, Ofelia Popii, Dragoș C. Costache,

Gabriel Spahiu, iar partea de concert va fi asigurată de formația The Mono Jacks.

Producător Bogdana Pascal

11:30 Vorbeşte corect!

Producători şi realizatori : Cristina Dănilă şi Radu Dănilă

(Reluare)
 
Steven Spielberg - bărbatul şi copilul. Portretul unui cineast celebru, la TVR 1

Este Spielberg prea faimos pentru a fi cunoscut cu adevărat? Documentarul „Steven Spielberg - bărbatul şi copilul”, producţie Franţa 2024, ...

Războiul din Orientul Mijlociu: securitate, economie și Noua Ordine Geopolitică

Sâmbătă , 14 martie, de la ora 12:30, NARCIS POPESCU îl are ca invitat pe E.S. LIOR BEN DOR, ambasadorul Israelului la București.

Soţii Hitchcock - portretul cuplului unit de iubire și cinema, la TVR 1

Documentarul  „Domnul şi doamna Hitchcock”, difuzat la TVR 1 luni, 16 martie, de la ora 22.00, explorează viaţa personală a celebrului regizor şi ...

 

#tvr1