Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand POLITICA COOKIES
Universul credinței: sărbătoarea catolică a Învierii
Vineri, 25 Martie 2016
Sărbătoarea romano-catolică a Paștelui și praznicul ortodox al Bunei Vestiri. În această duminică, la TVR1, de la ora 08:10.
Alte legături
Universul credinţei

Ediția este disponibilă online pe TVR+

Sărbătoarea Paștelui catolic:

Duminică, 27 martie, credincioșii romano-catolici sărbătoresc Paștele. În noaptea de sâmbătă spre duminică ei vor participa la celebrarea Vigiliei Pascale sau la „privegherea în cinstea Domnului”. Potrivit tradiției, Vigilia pascală face parte din Triduumul Pascal și cuprinde patru părți: lucernarium sau ceremonia luminii, liturgia cuvântului, liturgia Botezului și liturgia euharistică. Sâmbătă, 26 martie, de la ora 21:30, la Vatican, în bazilica Sfântul Petru, Papa Francisc va prezida Vigilia pascală. În țara noastră, Sfânta Liturghie solemnă a Învierii Domnului va avea loc duminică dimineaţă la Catedrala ”Sfântul Mihail” din Alba Iulia, precum şi în toate bisericile catolice.

În cadrul ediției de duminică a emisiunii „Universul credinței” vom putea urmări mai multe materiale dedicate sărbătorii: Mesaje pascale, Catholica – un reportaj despre Săptămâna Mare în comunitatea armeano-catolică de la Gherla, Dialogurile dimineţii – despre Învierea Domnului în Anul Milosteniei, invitat pr. Dan Suciu, Mănăstirea „Sfânta Familie”, București.

Buna Vestire

Pe 25 martie, Biserica Ortodoxă prăznuiește Buna Vestire. În fiecare an, la această dată, ne aducem aminte de momentul în care Arhanghelul Gabriel i-a adus Fecioarei Maria vestea că Dumnezeu a ales-o pentru a aduce pe lume pe Mântuitorul Iisus Hristos.

Prin intermediul ediției de duminică a emisiunii „Universul credinței” facem o călătorie în Țara Sfântă, la Nazaret, acolo unde Arhanghelul i s-a arătat Fecioarei vestindu-i nașterea Mântuitorului și unde tradiția biblică s-a materializat în cele două biserici ridicate deasupra casei Maicii Domnului și izvorului Mariei.

 

Din sumarul ediției:

 

Corespondenţa telefonică - Comemorare la Mănăstirea Cernica prilejuită de Unirea Basarabiei cu România, cu Mircea Radea, istoric.

Pelerin de-o zi - Pelerinajul din Duminica Ortodoxiei (jurnalist Lucia Toader).

Catholica – Săptămâna Mare în comunitatea armeano-catolică de la Gherla (jurnalist Ciprian Dumea).

Hristos a înviat! – Mesaje pascale

Dialogurile dimineţii – despre Învierea Domnului în Anul Milosteniei, invitat pr. Dan Suciu, Mănăstirea „Sfânta Familie”, București

Documentar - “Bucură-te, ceea ce ești plină de har!” / Biserica Bunei Vestiri, Nazaret (jurnalist Adrian Bodonea).

Reportaj – Simpozion “Interacțiune între religie și naționalism“ - Fundaţia Titulescu (jurnalist Corneliu Matache).

Reportaj – Rolul educației religioase în dialogul intercultural și interreligios - Facultatea de Teologie Ortodoxă (jurnalist Corneliu Matache).

Uşile pocăinţei – Duminica Sf. Grigore Palama (jurnalist Paula Tăbîrcă).

Corespondenţă telefonică – Expunerea Cămășii şi Coroanei de spini ale lui Hristos la Argenteuil, Franţa (jurnalist Răzvan Bucuroiu)

Cartea de duminică – „Adierea Duhului. Purtarea de grijă faţă de suflete“, Mitropolitul Antonie de Suroj

„Tezaurul“, Cuviosul Teognost

„Trupul omului, potir al trupului Domnului“, Maica Siluana Vlad (jurnalist Lucia Toader).

 

Prezentator: Rafael Udrişte

Coordonatori: Estela Dincă, Corneliu Matache

Producător: Estela Dincă

 

  • 20:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentatori: Dragoş Bocanaciu/ Cătălin Cîrnu Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Volgograd Arena, Volgograd
  • 21:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa G * Tunisia-Anglia Comentatori: Dragoş Bocanaciu/ Cătălin Cîrnu Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Volgograd Arena, Volgograd
  • 23:05
    Studio mondial
    Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 23:40
    Pariu Mondial
    Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 00:00
    Telejurnal
    *Sport*Meteo
  • 00:30
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa F * Suedia-Coreea de Sud Comentator Emil Hossu Longin Producător Valentina Stelescu
  • 02:20
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa G * Belgia-Panama Comentatori: Bogdan Tomulică / Adi Soare Producător Valentina Stelescu
  • 04:00
    Studio mondial
    Producător Daniela Enăchescu
  • 04:35
    Telejurnal
    Meteo
  • 05:15
    Istoria cu Virgil
    (redifuzare) Producător Adriana Ciobanu
  • 05:30
    Imnul României
  • 05:35
    Politică şi delicateţuri
    * Best of Invitat Florin Călinescu Jurnalist Iulia Ioaniţoaia Producător Dan Manoliu
  • 06:30
    1 Matinal :
    1 Matinal (I) Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 08:00
    1 Matinal
    1 Matinal (II) Prezintă:Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 09:00
    1 Matinal
    1 Matinal (III) Prezintă:Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 09:45
    Teleshopping
  • 10:00
    Perfect imperfect
    (I) *Ştiri *Talk-show Moderator Emma Zeicescu Producători: Violeta Iorgulescu, George Tudor, Mihaela Verdeş Transmisiune directă
  • 11:00
    Perfect imperfect
    (II) *Ştiri *Talk-show Moderator Emma Zeicescu Producători: Violeta Iorgulescu, George Tudor, Mihaela Verdeş Transmisiune directă
  • 11:45
    Teleshopping
  • 12:00
    Tribuna partidelor parlamentare
    Producător Elena Boda
  • 12:30
    Teleshopping
  • 13:05
    Studio mondial
    Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 14:00
    Telejurnal
    Translator mimico gestual Laura Ioana ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ
  • 14:25
    Studio mondial
    Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 14:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Mordovia Arena, Saransk
  • 15:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa H * Columbia-Japonia Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Mordovia Arena, Saransk
  • 17:00
    Telejurnal
    * Meteo
  • 17:20
    Studio mondial
    Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 17:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentatori: Emil Hossu Longin / Florin Mihoc Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Spartak Stadium, Moscova
  • 18:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa H * Polonia-Senegal Comentatori: Emil Hossu Longin /Florin Mihoc Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Spartak Stadium, Moscova
  • 20:00
    Telejurnal
    * Meteo
  • 20:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentator Marian Olaianos Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Sankt Petersburg Stadium, Sankt Petersburg
  • 21:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa A * Rusia-Egipt Comentator Marian Olaianos Producător Daniel Chican Transmisiune directă de la Sankt Petersburg Stadium, Sankt Petersburg
  • 23:05
    Studio mondial
    Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 23:40
    Pariu Mondial
    Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 00:00
    Telejurnal
    *Sport*Meteo
  • 00:30
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa H * Columbia-Japonia Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Daniel Chican /
  • 02:20
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa H * Polonia-Senegal Comentatori: Emil Hossu Longin /Florin Mihoc Producător Daniel Chican
  • 04:00
    Studio mondial
    Producător Daniela Enăchescu
  • 04:35
    Telejurnal
    Meteo
  • 05:15
    Istoria cu Virgil
    (redifuzare) Producător Adriana Ciobanu
  • 05:30
    Imn