loader
Foto

Galerie foto

Valori culturale româneşti, în programe speciale la TVR, de Ziua Culturii Naţionale

Televiziunea Română celebrează Ziua Culturii Naționale, moment important pentru promovarea și aprecierea valorilor culturale românești. Cu această ocazie, telespectatorii pot urmări o serie de programe speciale dedicate artei, literaturii și istoriei românești, TVR subliniind astfel preocuparea sa față de cultura națională.

 

Miercuri, 15 ianuarie, TVR Cultural, singurul post TV dedicat promovării artei și culturii, ne îndeamnă să explorăm o varietate de emisiuni care includ documentare, interviuri cu personalități marcante, ediţii speciale şi evenimente culturale de prestigiu.

15 ianuarie este ziua de naştere a marelui poet Mihai Eminescu, sărbătorită pe ambele maluri ale Prutului prin Ziua Culturii Naţionale. De la ora 19:00, telespectatorii TVR Cultural pot urmări o ediţie specială a emisiunii „Intrare liberă”, moderată de Mirela Nagâţ. „Supratema acestei ediții pasionante, pe alocuri polemică, e ,,statuia” lui Eminescu. Vorbim, evident, despre mitul cultural și comunitar crescut în jurul figurii lui Eminescu, despre felul în care a fost instrumentat în peisajul memorial: ne uităm la toponimie, la monumentele care i-au fost dedicate. Și nu în ultimul rând, chestionăm felul în care ne raportăm la publicistica lui naționalistă, care are și texte antidemocrate”, a spus Mirela Nagâţ.

(w882) TVR

„Cum este receptat Mihai Eminescu astăzi?”, „Dincolo de mitul care îl învăluie, cum îl (mai) citim astăzi pe Mihai Eminescu?”, „Cum a fost exploatat mitul Eminescu de diversele regimuri politice?” sau „Cum ar trebui predată în şcoli opera eminesciană?” sunt doar câteva dintre întrebările la care vor încerca să răspundă invitaţii Mirelei Nagâţ: Ioana Bot - profesor de literatură română la Universitatea „Babeş Bolyai" din Cluj-Napoca, Mihai Coman - profesor universitar emerit, fondatorul Facultăţii de Jurnalism şi Ştiinţele Comunicării de la Universitatea Bucureşti, Bogdan Creţu - profesor la Facultatea de Litere a Universităţii „Al. I. Cuza" din Iaşi, Caius Dobrescu - profesor la Departamentul de Studii Literare, Universitatea Bucureşti şi Mihai S. Rusu - conferenţiar la Facultatea de Ştiinţe Socio-Umane, Univesitatea „Lucian Blaga" din Sibiu. Ediţia specială „Intrarea liberă”, poate fi urmărită şi la TVR 1 şi TVR Internaţional, de la ora 21:00.

(w882) TVR

Cultura este temă şi în documentarele pe care TVR Cultural ni le propune în premieră: „Mânăstirea Văcăreşti”, povestea demolării Mânăstirii Văcăreşti, documentar realizat în 1985 şi interzis până în 1990, în regia lui Nicolae Corjos (ora 15:00 – Se difuzează de la ora 14:45 la TVR Moldova şi la TVRi de la 18:45) şi „Cufărul lui Eminescu” (ora 15:30, regia Cristian Radu Nema şi Mimis Ravanis). „Cufărul lui Eminescu” se deschide şi ne arată caietele lui Eminescu, iar actorii Ion Caramitru şi Cristian Moţiu îi poartă pe spectatori prin lumea fascinantă a tinereţii eminesciene, când poetul, însoţit de cufărul său cu manuscrise, călătorea spre Viena, Berlin sau Bucureşti. Programul va fi difuzat de la ora 16:00 la TVR Moldova şi de la 19:30, la TVRi.

(w882) TVR

Perioada petrecută la Viena de compozitorul Ciprian Porumbescu este subiectul documentarului „Popas imperial”, difuzat de la ora 16:45, tot la TVR Cultural. Iar în emisiunea „Vremuri si discursuri”, realizată de Ruxandra Ţuchel (ora 17:15), pornind de la adevărul universal valabil desprins din versurile Glossei eminesciene, actorul Marius Bodochi aduce în contemporaneitate publicistica lui Mihai Eminescu.

(w882) TVR

(w882) TVR

De la ora 17:50, la TVR Cultural urmărim Concert la Teatrul Monumental – Cvartetul Marian Moraru (Las noches del Monumental -"Traspasando fronteras", Spania, 2023, ora 17:50). Crossing borders este un proiect inspirat din mai multe stiluri muzicale, dintre care folclor românesc, irlandez, jazz şi flamenco. Interpreţi: violonistul Orchestrei Simfonice a Radioteleviziunii Publice din Spania - Marian Moraru – împreună cu cvartetul său: Ricardo Amador – chitară rece, Santiago Greco – chitară electrică, Raúl Benavent – percuţionist.

Spectacolul-concert „Numai Poetul”, dedicat Zilei Naţionale a Culturii şi inaugurarii Anului Mihai Eminescu” la Chişinău, transmis de TVR Moldova, pe 15 ianuarie, cu începere de la ora 18.30, va putea fi vizionat și la TVR Cultural de la ora 22:00. Evenimentul este prilejuit de aniversarea a 175 de ani de la nașterea poetului național, considerat un simbol al literaturii române și universale. Producător Zina Cerchez.

(w882) TVR

De Ziua Culturii Naţionale, TVR 1 lansează miniseria documentară „Viitorul de ieri”, realizată de Claudia Nedelcu Duca, despre istoria unor clădiri emblematice din Capitală. În primul episod, difuzat pe 15 ianuarie, ora 21.00, descoperim tumultuoasa istorie a clădirii Teatrului Național din Bucureşti, un proiect aprobat în 1960 de Gheorghe Gheorghiu Dej, cu tânărul arhitect Romeo Belea ca autor, transformată de alt arhitect, în 1978, la cererea lui Nicolae Ceaușescu, într-o clădire puțin funcțională și refăcută de Romeo Belea în timpul directoratului lui Ion Caramitru. Episoadele 2 şi 3 ale miniseriei, despre Sala Palatului şi cel dedicat Bucureştiului pot fi urmărite la TVR 1 pe 22 şi 29 ianuarie, la aceeaşi oră.

Prin programele sale, Televiziunea Română reafirmă rolul său esențial în promovarea culturii naționale și în educarea publicului, contribuind la dezvoltarea unei societăți informate și apreciative față de valorile pe care şi le-a impus.

18:00 Ţară, ţară, cine eşti?

* Moderator Mădălina Dobrovolschi

“Țară, țară, cine ești?” aduce în prim plan oameni care găsesc soluții funcționale pentru comunități şi prezintă soluții care, dacă ar fi multiplicate la nivelul întregii societăți, ar ameliora imaginea României.

Emisiunea propune o perspectivă inedită pe piața media din România, aceea a jurnalismului bazat pe soluții, pentru că, deși pornește de la statistici negative, în care România nu arată deloc bine, emisiunea aduce în studio oameni care construiesc și implementează soluții.

* Românii și lectura

România e pe ultimele locuri în Europa la consumul de carte. Potrivit celui mai recent Barometru de Consum Cultural, peste 68% dintre români nu au citit nicio carte în ultimul an. În același timp, peste 40% dintre gospodării nu dețin nici măcar un raft de cărți, iar tinerii petrec în medie mai puțin de 10 minute pe zi citind din plăcere.

Invitaţi:

Dan Vidrascu-CEO al Editurii Litera

Ioana Bâldea Constantinescu-jurnalistă, scriitoare și promotoare a lecturii

​Producător Ioana Mureşan

Sezon nou

18:55 Teleenciclopedia

*ARMATA ROMANTICILOR (1827-1832) (ep.1) premieră

La începutul veacului al XIX-lea, un nou curent ia cu asalt Franța: romantismul, iar teatrul, muzica și pictura înflăcărează societatea. Tinerii, inspirați de vecinii englezi și germani, decid să revoluționeze arta, iar ideile și operele lor vor genera curând o conștiință politică proaspătă. Mulțimea iese în stradă, cerând Republica instaurată după Revoluția din 1789. Lumea veche se clatină amenințată de impetuoasa modernitate. Alexandre Dumas vrea să devină cel mai important poet dramatic din Paris. Cu cinci ani în urmă, a părăsit orașul natal, Villers Cotterêts, cu numai 53 de franci în buzunar. Acum este copist în slujba ducelui d’Orléans (vărul regelui) şi, când are puţin răgaz, compune piese de teatru. Dar concurența e acerbă: tânărul Victor Hugo se bucură deja de notorietate.

*MARI LIDERI MILITARI AI SECOLULUI AL XX-lea-DOMINANŢA RAPIDĂ. COLIN POWELL (ep.3)

Cariera lui Colin Powell a început în 1954, când s-a înrolat în Corpul de instruire al ofițerilor de rezervă (Reserve Officers’ Training Corps)-program menit să identifice și să pregătească viitori lideri militari. În 1962, promovat la rangul de căpitan, a fost trimis de administrația Kennedy să sprijine Vietnamul de Sud împotriva nordului comunist. În august 1983, s-a alăturat Pentagonului în calitate de consilier militar superior, iar în 1987 a fost numit Consilier pe probleme de securitate al președintelui Reagan. În aprilie 1989, Colin Powell devenea al treilea general cu patru stele, de la sfârşitul celui de-al Doilea Război Mondial, după compatrioţii săi: Dwight D. Eisenhower şi Alexander Haig.

*ETRUSCII-MISTERIOSUL POPOR ANTIC (ep.3) (premieră)

La o lună după începerea săpăturilor în șantierul arheologic din Lamajone, pe un teren privat aflat la sud de liniștitul oraș corsican Aléria, descoperirile echipei conduse de Laurent Vidal sunt pe măsura așteptărilor: obiectele din aur şi bronz dimprejurul osemintelor atestă importanța mormântului și statutul privilegiat al „ocupantului”. Dar cum au acumulat etruscii resursele care le-au asigurat prosperitatea și influența ? Răspunsul se află la doar 50 km de Aléria, în Populonia.

*CAMELEONII DIN MADAGASCAR (ep 3) (premieră)

În nordul insulei Madagascar, pădurea de pe Muntele de Chihlimbar adăpostește numeroase vietăți-printre ele peste 30 de specii de cameleoni din genurile Furcifer și Calumma, inclusiv varietatea amber, „stăpânul” regiunii. Tot aici întâlnim majoritatea „malgașilorˮ din genul Brookesia. Nostimi și mărunței, se confundă cu frunzele uscate și substratul forestier unde trăiesc. Datorită mediului favorabil și lipsei prădătorilor din pădurile insulei, Brookesia este cel mai numeros grup de cameleoni tereștri din Africa. Coada prehensilă funcționează ca o „cârmă”, dar pe uscat. În 2021, cercetătorii au descoperit încă o specie de cameleoni: Brookesia nana. Când eclozează, au numai patru milimetri şi dețin, deja, organele existente și în corpul uman.

Producător Oana Haşegan

XXX AUDIENTA GENERALA

 
Reîntoarcerea Luminii: Schitul Prooroc Ilie Tesviteanul din Munții Berzunți | VIDEO

Adânc ascuns în pădurile nesfârșite ale Munților Berzunți, județul Bacău, se află Schitul Prooroc Ilie Tesviteanul, o mărturie vie a credinței și ...

„O catastrofă nu vine niciodată singură” – adevăr sau mit?

Omenirea s-a temut dintotdeauna de stihiile naturii. Dacă mult timp s-a crezut că fiecare cataclism este un fenomen izolat, astăzi cercetătorii ...

Ce adversari şi-ar alege Virgil Ianţu dacă ar concura la „Câștigă România!”

Manualele sunt deschise, harta e pe perete, iar Virgil Ianţu e pregătit cu noi întrebări de cultură generală. Aşadar... „Start" pentru sezonul XV ...

 

#tvr1