loader
Foto

Galerie foto

„Vorbește corect”, cu un nou sezon la TVR 1, din 19 septembrie

5 minute despre limba română de ieri, de azi şi de mâine - în fiecare zi, de luni până vineri, la 14.55, la TVR 1! În noul sezon, descifrăm înţelesul unor termeni din folclorul românesc - o adevărată sursă de inspiraţie şi înţelepciune.

 

Ruxandra Gheorghe Negrea
Vorbeşte corect!

Să nu uităm că felul cum vorbim şi cum scriem contează şi ne defineşte ca oameni.

Dar ne şi ajută sau, dimpotrivă, ne încurcă să comunicăm cu cei din jur.

(w882)

Adina Dragomirescu

(w882)

Anca Şurian

(w500)

Pentru cei care vor să fie la curent cu noutăţile din noua ediţie a Dicționarului ortografic, ortoepic și morfologic (DOOM 2021), echipa emisiunii continuă și în acest sezon să le aducă în atenție, cu ajutorul unor reputați specialiști din domeniu: prof. univ. dr. Ioana Vintilă-Rădulescu - coordonatoare DOOM 2005 şi DOOM 2021, prof. univ.dr. Rodica Zafiu - Departamentul de Lingvistică, Universitatea Bucureşti, conf. univ. dr. Adina Dragomirescu - directorul Institutului de Lingvistică Iorgu Iordan - Al. Roseti al Academiei Române, Anca Şurian Caproş - jurnalist Radio România Actualităţi, Andreea Dinică - cercetător ştiintific la Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan-Al.Rosetti” al Academiei Române.

(w882)

Rodica Zafiu

Și în acest sezon, vrem să aflăm ce spun românii atunci când sunt confruntați cu un test de limbă. Ruxandra Gheorghe Negrea ia din nou „pulsul străzii”.

„Avem şi o noutate, care, sperăm noi, va fi o surpriză plăcută pentru telespectatorii noştri: Acad. Sabina Ispas, directorul Institutului de Etnografie şi Folclor „Constantin Brăiloiu”, ne va ajuta să descifrăm înţelesul unor termeni din folclorul românesc - o adevărată sursă de inspiraţie şi înţelepciune”,  spune Cristina Dănilă.

(w882)

Sabina Ispas

Emisiunea de limbă română difuzată de Televiziunea Română a intrat în 23-lea an de existenţă. Lansat în iulie 1999, proiectul original intitulat „Corect”, semnat de realizatorul Radu Dănilă, se numeşte, de 8 ani, „Vorbeşte corect!”.

„În aceşti 23 de ani, am reinventat constant formatul pentru a face faţă tuturor schimbărilor: fie cele apărute în limba română, dar şi cele ale realităţii socio-economice. Ca realizatori, suntem mândri că emisiunea noastră, pe cât de mică, pe atât de complexă, şi-a păstrat renumele şi calitatea, având în permanenţă un format original, dar şi că, după Corect, am reuşit să creăm un adevărat brand, Vorbeşte corect." (Radu Dănilă)

Echipa emisiunii „Vorbeşte corect”:

Cristina şi Radu Dănilă - realizatori,

Andreea Dinică - cercetător ştiintific la Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan-Al.Rosetti” al Academiei Române, consultantul de specialitate al emisiunii,

Iulia Ioaniţoaia - jurnalist,

Ionuţ Andrei - editor imagine,

Dan Creţa - voice-over.

20:00 Cum să faci ca s-o desfaci?

Film* Cum să faci ca s-o desfaci? (HOME AGAIN-SUA, 2017) PREMIERĂ

Regia: Hallie Meyers-Shyer

Cu: Reese Witherspoon, Michael Sheen, Candice Bergen, Nat Wolff, Lake Bell

*Comedie romantică. Alice Kinney (Reese Witherspoon), recent separată de soțul ei (Michael Sheen), decide să înceapă o viață nouă și se mută înapoi în orașul ei natal, Los Angeles, împreună cu cele două fetițe ale ei. În seara în care împlineşte 40 de ani, Alice cunoaște trei tineri cineaști aspiranți care au nevoie disperată de o locuinţă. Ea acceptă ca cei trei să locuiască temporar în casa ei de oaspeți, dar aranjamentul va avea urmări neașteptate.

Noua "familie" a lui Alice, dar și noua ei idilă romantică devin problematice atunci când la ușă îi apare fostul ei soț, care s-a întors cu bagaje cu tot ca să reia relația întreruptă.

Redactor: Laura Bălan

22:00 Rock Maniac

*DOOMSDAY ASTRONAUT

În cel mai recent episod al emisiunii Rock Maniac, aliniem planetele pentru sonoritățile Doomsday Astronaut. Waqas Ahmed a absolvit Dreptul la Londra și le încântă urechile fanilor de progressive metal cu armonii complexe, unele aduse tocmai de la el de acasă, din Pakistan.

Rock-metalul a devenit de mult timp sinonim cu proiectele caritabile. Punem și noi umărul la cauzele susținute de scena locală și povestim puțin, în emisiune, despre inițiativele artiștilor implicați.

Cine uită nu merită! Sintagma se potrivește ca o mănușă istoriei rockului și, pentru asta, există în emisiune rubrica “Remember Maniac”.

Revin jurnaliștii de la Metalfan, cu o cronică marca Gedi în Underground.

Și nu părăsim cuibul fără cel mai recent produs Cloșca.

Avem știri, albume noi şi multă muzică bună.

Rockul este o cultură în continuă mișcare

Realizator şi producător Cristi I. Popescu

Jurnalişti: Ana Maria Pleşcan, Laurenţiu Mandu

 
EVENIMENT ESTIVAL - Taberele ARC – Acolo unde începe ACASĂ

Pentru mii de copii români din diaspora și din comunitățile istorice, vara înseamnă, înainte de toate, o reîntâlnire cu România.

Din 4 august, de la 17.35, fanii serialelor coreene sunt așteptați de luni până vineri  la TVR 1 cu serialul de aventuri "Iljimae, hoţul fantomă".

„E cool să fii cult!”, în curând la TVR 1 și TVR 2

Un spectacol în care muzica simfonică, tehnologia și energia noii generații se întâlnesc într-o producție de mari dimensiuni va ajunge în curând ...

 

#tvr1