loader
Foto

De la problemele de mediu ale Bucureştiului, la cele de pe orbita terestră | VIDEO

Am aflat concluziile Raportului privind Starea Mediului în Bucureşti la „Inspiră România”, pe TVR 1. Iar cât de liniştit şi de curat este spaţiul din jurul Terrei ne-a spuns cosmonautul Dumitru Prunariu. Marţi, 12 aprilie, ora 17.00.

 

Ionuț Gheorghe
Inspiră România

La „Inspiră România” din 12 aprilie, ora 17.00, punem Bucureştiul sub lupă. Fundația Comunitară București lansează azi Raportul privind Starea Mediului în Bucureşti, care analizează într-un mod acoperitor toate problemele de mediu cu care se confruntă capitala României şi propune o serie de soluții.

Raportul a fost elaborat de un expert independent, iar problemele aduse în prim plan sunt organizate pe șase mari teme: Calitatea aerului, Natura urbană, Mobilitate urbană, Deșeuri/economie circulară, Schimbări climatice, Clădiri și eficiență energetică.

Alina Kasprovschi, director al Fundaţiei Comunitare Bucureşti şi prof. univ. dr. Cristian Iojă, de la Facultatea de Geografie, Universitatea București, autorul raportului, ne vor vorbi despre problemele capitalei României în anul 2022 şi despre soluţiile propuse pentru rezolvarea acestora.

12 aprilie este Ziua Internaţională a zborului spaţial cu echipaj uman. „Cerul e negru, Pământul e albastru”, a rostit Iuri Gagarin, care, la 27 de ani, devenea primul pământean care ajungea în spaţiul cosmic.

(w500)

Pe 12 aprilie 1961, la ora 8.07, ora României, nava Vostok 1 era lansată spre orbita terestră. Suntem mândri că şi noi, românii, avem o contribuţie importantă la era spaţială a omenirii: pe 14 mai 1981, Dumitru Prunariu a devenit primul român care a ajuns în spaţiu. Cu 61 de ani în urmă, Gagarin ne-a deschis drumul spre spaţiul cosmic. Astăzi, însă, orbita şi atmosfera terestră sunt din ce în ce mai aglomerate. Cât de liniştit, dar şi cât de curat este spaţiul din jurul Terrei, vom afla alături de invitatul special de azi de la „Inspiră România”, cosmonautul Dumitru Prunariu.

În fiecare marți, de la ora 17.00, la TVR 1 încercăm să găsim împreună inspiraţia de a face lucruri bune pentru planeta care, deocamdată, este singura noastră casă. La „Inspiră România”, dezbatem alături de invitaţi specialişti subiecte fierbinți despre mediu, climă şi schimbări climatice.

***

Moderator: Ionuţ Gheorghe

Producători şi realizatori: Raluca Stroe Brumariu şi Cristina Dănilă

Foto: pixabay.com

https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=112393219

2:15 Leul deşertului

Telecinemateca (LION OF THE DESERT-SUA, Libia, Regatul Unit, 1981)

Regia Moustapha Akkad

Cu: Anthony Quinn, Oliver Reed, Irene Papas, John Guilgud, Rod Steiger

Dramă istorică.

(Reluare)

5:00 Agrostrategia

Producator Vlad Macovei

(Reluare)
 
Prietene în film, prietene în viaţa reală. Drew Barrymore şi Toni Collette, roluri principale în filmul „Mi-e dor de tine”, la TVR 1

Relaţia specială dintre două prietene de-o viață este pusă la încercare atunci când una își întemeiază o familie, iar cealaltă se îmbolnăvește. ...

„O lume de secrete”, un thriller dramatic despre vină, adevăr și mistere, vineri seară, la TVR 1

Telespectatorii TVR 1 văd vineri, 26 iunie, de la ora 20.00, o producție americană ce îmbină drama psihologică și misterul polițist într-o ...

„Valori care rezistă timpului” - 115 ani de relații diplomatice între România și Confederația Elvețiană. Final de sezon „Ora Regelui”, la TVR 1

„Ora Regelui” ne mai invită în Camera Știrilor și în Studioul de înregistrări al Teatrului Național Radiofonic, la 100 de ani ai Radiodifuziunii ...

 

#tvr1