loader
Foto

„Inspiră România”, la TVR 1: despre dreptul nostru la un mediu curat

Avem dreptul la aer şi ape curate! Despre problemele de mediu cu care ne confruntăm, la „Inspiră România” din 22 februarie: Ionuţ Gheorghe a discutat cu Marioara-Artemis Gătej, Comisar general al Gărzii Naţionale de Mediu, marţi, ora 17.00, la TVR 1.

 

Ionuț Gheorghe
Inspiră România

Avertizare mai puțin obișnuită din partea Ministerului Mediului, după poluarea masivă din ultimele zile din Capitală, când senzorii rețelelor care monitorizează calitatea aerului au înregistrat depășiri cu 700% a indicelui PM 2,5, respectiv cu 400% pentru PM 10.

Traficul auto, arderile ilegale de deşeuri, condiţiile meteorologice se umără printre factorii menţionaţi drept cauză a acestei situaţii. Specialiștii ministerului au tras un semnal de alarmă și au avertizat că se vor înregistra noi depășiri ale indicilor calității aerului, scriu stiriletvr.ro. Ministerul a anunțat în același timp că va intensifica în perioada următoare controalele.

De cealaltă parte, oamenii sunt disperaţi şi vor să trăiască într-un mediu curat! „Avem dreptul la un mediu curat. Vă rugăm, ajutaţi-ne să respirăm iarăşi aer curat! Ne chinuim de ani buni să ne recuperăm dreptul de a respira aer curat”, a scris o telespectatoare din Braşov echipei emisiunii „Inspiră România!”, după difuzarea ediţiei de săptămâna trecută, în care s-a discutat despre deşeuri şi poluare.

Iar situaţia se repetă în multe locuri din ţară. Problemele semnalate sunt multiple: arderi ilegale, containere cu deşeuri sosite din alte ţări şi, prin urmare, depăşiri ale nivelurilor de particule în suspensie.

În ultima săptămână, aerul din capitală a fost de mai multe ori cu adevărat irespirabil. Despre despre dreptul nostru la aer curat, la ape curate, la un mediu nepoluat, în ediţia din 22 februarie a emisiunii „Inspiră România”. Realizatorii ne-au propus o nouă ediţie în care caută să găsească soluţii la problemele de mediu cu care ne confruntăm. A răspuns invitaţiei acestora Marioara-Artemis Gătej - Comisar general al Gărzii Naţionale de Mediu.

Pentru sugestii, întrebări, semnalarea unor probleme de mediu, telespectatorii au în continuare la dispoziţie adresa de e-mail a emisiunii: inspiraromania@tvr.ro.

(w882)

În fiecare marți, de la ora 17.00, la TVR 1 încercăm să găsim împreună inspiraţia de a face lucruri bune pentru planeta care, deocamdată, este singura noastră casă. În noua emisiune a postului public, „Inspiră România”, moderatorul Ionuţ Gheorghe dezbate alături de invitaţii săi subiecte fierbinți despre mediu, climă şi schimbări climatice.

Ediţia „Inspiră România” din 22 februarie poate fi vizionată aici.

Producători: Raluca Stroe Brumariu, Cristina Dănilă

sursa foto: Octavian Berceanu

 

21:00 Leul deşertului

* Leul deşertului (LION OF THE DESERT-SUA, Libia, Regatul Unit, 1981)

Regia Moustapha Akkad

Cu: Anthony Quinn, Oliver Reed, Irene Papas, John Guilgud, Rod Steiger

* Dramă istorică. În Italia fascistă, la sfârşitul anilor 1920, generalul Rodolfo Graziani (Oliver Reed) este numit guvernator al Libiei de către dictatorul Mussolini, cu misiunea de a zdrobi rebeliunea beduinilor care se opun colonizării italiene. Generalul porneşte un război teribil împotriva localnicilor, sacrificând copii, femei şi bătrâni pentru a-l supune pe liderul beduinilor, Omar Mukhtar (Anthony Quinn), un luptător al cărui spirit nu poate fi înfrânt.

0:15 Telejurnal

* Sport* Meteo. Prezintă Eugen Rusu

 
Prietene în film, prietene în viaţa reală. Drew Barrymore şi Toni Collette, roluri principale în filmul „Mi-e dor de tine”, la TVR 1

Relaţia specială dintre două prietene de-o viață este pusă la încercare atunci când una își întemeiază o familie, iar cealaltă se îmbolnăvește. ...

„O lume de secrete”, un thriller dramatic despre vină, adevăr și mistere, vineri seară, la TVR 1

Telespectatorii TVR 1 văd vineri, 26 iunie, de la ora 20.00, o producție americană ce îmbină drama psihologică și misterul polițist într-o ...

„Valori care rezistă timpului” - 115 ani de relații diplomatice între România și Confederația Elvețiană. Final de sezon „Ora Regelui”, la TVR 1

„Ora Regelui” ne mai invită în Camera Știrilor și în Studioul de înregistrări al Teatrului Național Radiofonic, la 100 de ani ai Radiodifuziunii ...

 

#tvr1