Cel de-al treilea subiect al ediţiei din 24 martie a fost despre testarea pentru BRCA, teste genetice care determină probabilitatea statistică de a dezvolta cancer mamar sau ovarian.
Ediția este disponibilă online pe TVR+
Proteze ortopedice gratuite
Prof. Dr. Cătălin Cirstoiu - manager al Spitalului Universitar de Urgenţă - a reuşit implementarea unui program prin care cei ce suferă de cancer osos pot beneficia de proteze ortopedice personalizate, gratuite.
Realizator: Beatrice Cioba
BRCA 1 şi 2 sunt teste genetice care determină probabilitatea statistică de a dezvolta cancer mamar sau ovarian, dar nu sunt teste diagnostice. Testarea pentru BRCA este o procedură simplă și nedureroasă; presupune recoltarea de 10 ml de sânge care este trimis la laboratoarele specializate pe acest tip de analize.
Rezultatul testului genetic BRCA este obținut în câteva săptămâni. Dl. dr. Cătălin Costovici, medic oncolog, atrage atenția asupra faptului că aceste teste arată predispoziția organismului de a dezvoltă un cancer, nu faptul că persoana care are aceste anomalii genetice va face cu siguranță cancer. De aceea, acest tip de analiză este recomandată celor care au în familie un istoric încărcat, adică au rude: mamă, tata, surori, frați care au avut această boală.
În protocoalele medicale această investigație nu este recomandată în mod obișnuit, tocmai pentru că ea arată o predispoziţie a organismului, nu o certitudine. De aceea, consultul medical de specialitate este cel în urmă căruia se decide efectuarea acestui tip de analiză complexă.
Realizator: Dana Armaşu
Logopedia
Logopedia este soluția pe care o avem în cazul în care copilul nostru nu poate pronunța corect. Încă de la trei ani se pot face ședințe de terapie cu rezultate bune. Psihologul consideră că o oră de exerciții pe săptămână nu va da rezultate decât dacă părinții vor repeta acasă cu copiii exercițiile începute cu logopedul.
Atenție! Dacă are un defect de pronunție, copilul este ironizat de ceilalți copii. Puteți evita acest lucru mergând cu el la logoped.
Realizator: Dana Armaşu
***
Emisiunea poate fi urmărită și pe TVR+, pe tabletă sau mobil.