loader
Foto

Premieră la TVR 1: ”În căutarea tatălui pierdut”, un documentar despre John Moore, fiul nerecunoscut al lui Constantin Brâncuși

Miercuri, 19 februarie, se împlinesc 149 de ani de la nașterea marelui artist Constantin Brâncuși. TVR 1 va difuza cu acest prilej, în premieră, de la ora 21, documentarul regizat de Ionuț Teianu - ”În căutarea tatălui pierdut”.

 

Când s-a născut John, în 1934, mama sa, pianista neozeelandeză Vera Moore, i-a dat trei prenume: John, Constantin şi Brâncuşi.

I-a spus că tatăl său e faimosul sculptor Constantin Brâncuşi, dar că nu trebuie să spună nimănui acest lucru. John a ţinut secretul toată viaţa. Ajuns la vârsta de 78 de ani, a început dificila misiune de a-şi regăsi tatăl pierdut şi a încercat să obţină recunoaşterea ca fiu al lui Brâncuşi de către autorităţile franceze.

„Cu toate că a locuit ani de zile in cartierul Montparnasse, la mai puțin de un kilometru de atelierul lui Brâncusi, John nu și-a văzut tatăl decât o singură data în viață, în 1954, când avea 20 de ani. Vera l-a rugat să o ducă cu mașina până la atelier. Brancuși a deschis ușa, a lăsat-o pe Vera să intre, apoi a închis ușa fără să se uite la cel care rămăsese afară. În momentul acela, John a făcut pe ascuns o fotografie, care a ieșit neclară. Dar a păstrat-o toată viața în cutiile cu amintiri”, spunea regizorul Ionuț Teianu, citat de urban.ro.

Intenția declarată a regizorului a fost să exploreze în film omul din spatele artistului: „Brâncuşi a trăit o viaţă de om singuratic. Și-a consacrat existența sculpturii. Niciodată nu a trăit în cuplu. Relația cea mai îndelungată a fost cea cu Vera Moore, mama lui John… Am înțeles că în viață e un timp pentru a face fiecare lucru. Dacă nu ne-am ocupat de acel nod la momentul potrivit, mai târziu e, din păcate, imposibil să mai schimbăm cursul vieţii”, mai declara regizorul, într-un interviu publicat pe radioromaniacultural.ro.

Documentarul, difuzat de TVR 1 cu ocazia Zilei Naționale Constantin Brâncuși, ne prezintă destinul unui om profund afectat de lipsa tatălui din viața sa, de faptul că acesta nu l-a recunoscut și nu a putut crea o conexiune cu el.

***

Regia: Ionuţ Teianu.

Narator: Ionuț Teianu

Cu: Constantin Brâncuşi, John Constantin Brâncuşi Moore

România 2016

Foto: Constantin Brâncuși/Români care au schimbat lumea

Info: urban.ro, radioromaniacultural.ro

23:00 Telejurnal

* Ştiri* Sport* Meteo. Prezintă Eugen Rusu

Transmisiune directă

0:00 Adolescenţă întârziată

* (LAGGIES-SUA, 2014)

Regia: Lynn Shelton

Cu: Keira Knightley, Chloë Grace Moretz, Sam Rockwell

*Dramă. Ajunsă la 30 de ani și cuprinsă de panică atunci când iubitul ei o cere de soție, Megan se refugiază în casa noii ei prietene Annika, o adolescentă de 16 ani, care locuiește cu tatăl ei. Conviețuirea neconvențională a celor trei îi ajută pe toți să-și reevalueze viața și viitorul posibil.

Redactor: Cristina Crăciun

(Reluare)
 
EVENIMENT ESTIVAL - Taberele ARC – Acolo unde începe ACASĂ

Pentru mii de copii români din diaspora și din comunitățile istorice, vara înseamnă, înainte de toate, o reîntâlnire cu România.

Din 4 august, de la 17.35, fanii serialelor coreene sunt așteptați de luni până vineri  la TVR 1 cu serialul de aventuri "Iljimae, hoţul fantomă".

„E cool să fii cult!”, în curând la TVR 1 și TVR 2

Un spectacol în care muzica simfonică, tehnologia și energia noii generații se întâlnesc într-o producție de mari dimensiuni va ajunge în curând ...

 

#tvr1