loader
Foto

Parcurile din Capitală şi siguranţa alimentară, teme la „Inspiră România”, TVR 1

Suntem mulțumiți de parcurile din București? Dar de aerul pe care îl respirăm? Și oare știm cu adevărat ce mâncăm? La „Inspiră România”, vorbim despre aceste subiecte cu cei implicaţi: societate civilă şi autorităţi. Marţi, de la 16.50, în direct la TVR 1.

 

Ionuț Gheorghe
Inspiră România

Multe orașe din România, inclusiv Bucureștiul, au mari probleme cu deșeurile și calitatea aerului. Colectarea corectă și reciclarea deșeurilor, pădurile și zonele verzi din orașe sunt considerate a fi soluțiile optime, iar autoritățile ne spun că iau măsuri. Cu toate acestea, nu vedem îmbunătățiri semnificative, iar în multe cazuri, parcurile nu sunt ceea ce ne dorim pentru noi și copiii noștri.

Ionuţ Gheorghe lansează o dezbatere pe aceste teme invitaților ediției „Inspiră România” de azi: Ruxandra Lupu, din partea Grupului de Inițiativă Civică Cișmigiu, Ciprian Gălușcă - reprezentant Greenpeace, Radu Mihaiu - primarul sectorului 2 și Anamaria Gram - consilier CGMB. „Inspiră România” se vede la TVR 1 marţi, 7 iunie, de la ora 16.50, în direct la TVR 1.

(w882)

7 iunie este Ziua Mondială a siguranței alimentare, iar tema ediţiei din acest an este: Mâncare mai bună, sănătate mai bună. Organizația Mondială a Sănătății semnalează nevoia de îmbunătăţire a sănătăţii umane şi necesitatea măsurilor de prevenire, detectare şi gestionare a riscurilor transmise prin alimente. Cât de sigure sunt alimentele pe care le consumăm, cum şi cu ce pot fi contaminate și la ce să fim atenți, mai ales pe timpul verii, ne explică Mădălina Petre, medic specialist gastroenterolog. La „Inspiră România”, pe TVR 1.

Înregistrarea ediţiei „Inspiră România” din 7 iunie poate fi urmărită aici:

***

Moderator: Ionuţ Gheorghe

Producători şi realizatori: Raluca Brumariu şi Cristina Dănilă

foto: pixabay.com

22:15 Rock Maniac

Rock Maniac are ca scop stimularea pasiunii telespectatorilor pentru artă, muzică şi cultură. Magazinul se axează pe informaţii exclusiv de actualitate. Fiecare ediţie va avea ca pilon central un interviu cu o trupă rock metal tânără sau consacrată, urmat de lansarea muzicală a săptămânii (carte, single, EP, LP, album) şi de recomandări de concerte şi de festivaluri din întreaga ţară.

Intrăm în culisele Festivalului We Are The Underground, care a deschis sezonul evenimentelor rock-metal indoor. Timp de două zile, au urcat pe scenă cele mai iubite trupe ale scenei locale din anii 1990. Pe lângă interviul central al emisiunii, avem noutăţi discografice şi un clip în premieră, al unei trupe româneşti în vogă. Într-o nouă formulă Rockstalgia, generaţia tânără le va spune telespectatorilor cum a descoperit muzica rock şi metal.

Realizator şi producător Cristi I. Popescu

Jurnalişti: Ana Maria Pleşcan, Laurenţiu Mandu

23:15 Profesioniştii... cu Eugenia Vodă

...cu Eugenia Vodă * Talk-show cultural Best of

Invitat Tudor Chirilă

Emisiune de Eugenia Vodă

 
Totul despre poluarea cu microplastice a Dunării! Pe 29 iunie, de Ziua Dunării, TVR 1 difuzează în premieră documentarul „Invazia invizibilă”

Dunărea pare curată, însă milioane de particule de microplastic plutesc invizibil prin apele sale, ajung în pești și, în cele din urmă, în ...

Multă emoţie şi o legătură afectivă unică în filmul „Soldatul şi vulpea”, la TVR 1

Drama este povestea adevărată a lui Franz Streitberger, străbunicul regizorului filmului, curier în armata austriacă, în cel de-Al Doilea Război ...

Despre A.Rest 1989 – Arhiva video a Securității, la „Breaking Fake News”

În aceeaşi ediţie aflăm despre oferta de locuințe ilegale în coloniile israeliene, dar şi despre fenomenul olandez Tulipmania. Sâmbătă, 27 ...

 

#tvr1