Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand POLITICA COOKIES
De la Veneţia în inima Tibetului, cu Teleenciclopedia
Miercuri, 01 Noiembrie 2017
Sâmbătă, 4 noiembrie, de la ora 18:50 , la  TVR 1 şi și online pe  TVR+ , Teleenciclopedia. Iată sumarul ediţiei:
Alte legături
Teleenciclopedia

ARTA ARHITECTURII (ep.10/15)

Săvârşită între anii 1063-1094, Basilica Sfântul Marcu din Veneţia a impresionat credincioşii prin opulența sa: cinci cupole din cărămidă, o fațadă grandioasă, portaluri încadrate de coloane şi splendide mozaicuri aurite, datorită cărora a și fost supranumită Chiesa d’Oro.

REGATUL MARI (ep. 4/4)

Printre ruinele din fosta Casă Regală, în așa-zisa „Curte a Palmierului”, s-a descoperit o excepțională pictură murală ce redă solemnitatea de învestitură a suveranului Zimri Lim – ultimul cârmuitor al Regatului Mari.

TAMARINUL (ep.2/2)

Acacia heterophylla, denumirea ştiinţifică a Tamarinului, preferă arealele cuprinse între 1200 şi 2000 de metri altitudine – drept care i s-a spus şi Tamarin de Podiş. Gazda sa este Insula Réunion din Arhipelagul Mascarene, situat în Oceanul Indian, la aproximativ 700 de kilometri de Madagascar.

ALEXANDRA DAVID NÉEL. CĂLĂTOARE ÎN TIBET (ep.2/3)

Continuăm să urmărim călătoria mistică, plină de neprevăzut, a temerarei exploratoare  franco-belgiene Alexandra David Néel şi a însoţitorului său loial, Aphur Yongden, spre inima Tibetului: Lhasa.

Emisiunea este în reluare pe 05 noiembrie 2017, la TVR 1 şi pe portalul video TVR+, de la ora 07.00.

***

Din 1965, când a fost lansată de Octavian Paler la Televiziunea Română, Teleenciclopedia a „luminat" perioada comunistă pentru mulţi români. Astăzi, încă mai trezeşte melancolia în oamenii care au crescut cu ea, iar pentru cei mici reprezintă o oază de educaţie, păstrându-şi formatul şi rolul, prezentând documentare cu subiecte diverse: natură, tehnologie, artă, sănătate etc.

***

Producător  OANA HAŞEGAN

Realizator: CORNELIA RĂDULESCU

  • 02:20
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa C * Franţa-Peru Comentatori: Dragoş Bocanaciu/ Cătălin Cîrnu Producător Daniel Chican
  • 04:00
    Studio mondial
    Producător Daniela Enăchescu
  • 04:35
    Telejurnal
    * Meteo* Omologări
  • 05:15
    Istoria cu Virgil
    Producător Adriana Ciobanu
  • 05:30
    Imnul României
  • 05:35
    Politică şi delicateţuri
    cu Mircea Dinescu * Best of Invitat Marius Manole Jurnalist Iulia Ioaniţoaia Producător Dan Manoliu
  • 06:30
    1 Matinal :
    1 Matinal (I) Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 08:00
    1 Matinal
    1 Matinal (II) Prezintă:Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 09:00
    1 Matinal
    1 Matinal (III) Prezintă:Maria Linda, Dorin Chioţea Producător Andreea Badiu Transmisiune directă
  • 09:45
    Teleshopping
  • 10:00
    Perfect imperfect
    (I) *Ştiri *Talk-show Moderator Emma Zeicescu Producători: Violeta Iorgulescu, George Tudor, Mihaela Verdeş Transmisiune directă
  • 11:00
    Perfect imperfect
    (II) *Ştiri *Talk-show Moderator Emma Zeicescu Producători: Violeta Iorgulescu, George Tudor, Mihaela Verdeş Transmisiune directă
  • 11:45
    Teleshopping
  • 12:00
    Parlamentul României
    Prezintă Radu Rădulescu Producător Ion Stavre
  • 12:30
    Teleshopping
  • 13:05
    Studio mondial
    . Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 14:00
    Telejurnal
    * Translator mimico gestual Laura Ioana ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ
  • 14:25
    Studio mondial
    * Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 14:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentator Marian Olaianos Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Sankt Petersburg Stadium, Sankt Petersburg
  • 15:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa E * Brazilia-Costa Rica Comentator Marian Olaianos Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Sankt Petersburg Stadium, Sankt Petersburg
  • 17:00
    Telejurnal
    * Meteo
  • 17:20
    Studio mondial
    * Producător Cristian Oprean Transmisiune directă
  • 17:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Volgograd Arena, Volgograd
  • 18:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa D * Nigeria-Islanda Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Volgograd Arena, Volgograd
  • 20:00
    Telejurnal
    * Meteo
  • 20:50
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Live stadion Comentatori: Dragoş Bocanaciu/ Catalin Cîrnu Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Kaliningrad Stadium, Kaliningrad
  • 21:00
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa E * Serbia-Elveţia Comentator Dragoş Bocanaciu/ Catalin Cîrnu Producător Valentina Stelescu Transmisiune directă de la Kaliningrad Stadium, Kaliningrad
  • 23:05
    Studio mondial
    . Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 23:40
    Un pariu Mondial
    . Producător Daniela Enăchescu Transmisiune directă
  • 00:00
    Telejurnal
    *Sport*Meteo
  • 00:30
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa E * Brazilia-Costa Rica /
  • 02:20
    Campionatul Mondial de Fotbal, Rusia 2018
    * Grupa D * Nigeria-Islanda Comentatori: Bogdan Tomulica / Adi Soare Producător Valentina Stelescu
  • 04:00
    Studio mondial
    Producător Daniela Enăchescu
  • 04:35
    Telejurnal
    * Meteo
  • 05:15
    Istoria cu Virgil
    (redifuzare)Producător Adriana Ciobanu
  • 05:30
    Imnul României