Odiseea vulcanilor, sâmbătă la "Teleenciclopedia"
miercuri, 10 aprilie 2019
Sâmbătă, 13 aprilie, la TVR 1, TVRHD și TVR+, de la ora 19.00, vă invităm să revedeți o ediţie de colecție a Teleenciclopediei.
Alte legături
Teleenciclopedia

Vom experimenta emoţia lumilor necunoscute, asprimea vieţii din deşert, bucuria jocului şi ne vom lăsa vrăjiţi de natura dezlănţuită.

EUGÈNE DELACROIX – „FEMEI  DIN  ALGER  ÎN  APARTAMENTUL  LOR” (episodul 2/2) (Reluare din 21.04.2018)

În anul 1832, Eugène Delacroix devenea primul pictor francez care ajungea în Maroc și, totodată, căruia i se îngăduia să viziteze un harem. Grație tabloului său realist, dar și romantic în spirit, “Femei din Alger în  apartamentul lor”, spectatorul pătrundea într-o lume nouă, lipsită de stereotipurile vremii.

(w640)

CAII NAMIBIENI (episodul 4/5) (Reluare din 10.11.2018)

Nemaiputând să țină pasul cu restul grupului, un cal bătrân şi slăbit e victimă sigură a hienelor; Pinguinii „cu picioare negre” (Spheniscus demersus) culeg plante marine pentru construirea cuiburilor; Pe ţărmul sud-vest african al Atlanticului, şacalii cu spate negru (Canis mesomelas) au concurenţi serioși în „goana” după  „delicatese”: hienele brune.

(w640)

DESPRE JUCĂRII. BILBOQUET (Reluare din 21.04.2018)

În secolul al XVI-lea, Bilboquet cucerea Europa, dar mai ales Franța. Japonezii l-au descoperit și ei în anul 1600, schimbându-i numele în kendama. Inițial „instrument” de antrenament pentru samurai, a căpătat, treptat, binecunoscuta formă actuală, foarte îndrăgită de copii!

(w640)

ODISEEA VULCANILOR (episodul 4/10) (Reluare din 10.11.2018)

Pe îndepărtatele insule vulcanice, izolate timp de secole, fauna și vegetația au căpătat caracteristici unice. Zonele create de cele mai multe dintre punctele fierbinți au devenit nucleele unor medii cu o biodiversitate incredibilă, fiecare cu specii endemice și propriul lanț trofic.

Emisiunea are reluare la TVR 1, duminică, 14 aprilie, de la ora 06.30.

***

Producător:  OANA HAŞEGAN 
Redactori: Ioana Dimoftache, Viviana Roșca

  • 11:00
    Câştigă România!
    (redifuzare)Prezintă Virgil Ianţu Producător Diana Pascal
  • 12:00
    Teleshopping
  • 12:30
    Izolaţi în România
    Producător Dite Dinesz
  • 13:00
    Oamenii şi legea
    Magazin juridic / Prezinta av. Mihaela Olaru Producator Ileana Gaiţă
  • 14:00
    Telejurnal
    * Ştiri* Sport* Meteo Prezintă: Loredana Iordache, Alina Stancu Translator mimico gestual Laura Ioana Producători: Codruţa Marinescu/Alina Pagu Mihai ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ
  • 14:55
    Vorbeşte corect!
    *Jurnalist Iulia Ioaniţoaia Producători si realizatori: Radu Dănilă, Cristina Dănilă
  • 15:00
    Maghiara de pe unu
    * La opt pe barcă -spectacol muzical pentru copii de ziua Sf.Nicolae. Redactor Tatár Bíró Hajnal * Pandorium- regizorul Balázs Zoltán la teatrul Odeon Redactor Szilágyi Gödri Ildikó Avanpremiera emisiunilor viitoare Redactor coordonator Bartha Ágnes Producător Szilágyi Gödri Ildikó Transmisiune directă + înregistrare
  • 16:00
    Studio mondial
    Comentatori : Dorin Chioţea/ Vlad Arhire * Live stadion (16,52) Producatori : Daniela Enăchescu/ Valentina Stelescu Transmisiune directă st. 2
  • 17:00
    Campionatul Mondial de Fotbal , Qatar 2022
    Campionatul Mondial de Fotbal , Qatar 2022 * Maroc-Spania (optimi) Comentator Dragoş Bocanaciu Producător: Daniel Chican /Horatiu Rusu Transmisiune directa de la Stadionul Education City, Doha
  • 19:00
    Studio mondial
    Comentatori : Dorin Chioţea/ Vlad Arhire Producatori : Daniela Enăchescu/ Valentina Stelescu Transmisiune directă st. 2
  • 20:00
    Telejurnal
    *Ştiri* Meteo Prezintă Radu Andrei Tudor Producători: Anamaria Panait / Diana Anghel Transmisiune directă
  • 20:52
    Live stadion
  • 21:00
    Campionatul Mondial de Fotbal , Qatar 2022
    Campionatul Mondial de Fotbal , Qatar 2022 * Portugalia-Elveţia (optimi) Comentator Emil Hossu Longin Producător: Daniel Chican /Horatiu Rusu Transmisiune directa de la Stadionul Lusail, Al Daayen /
  • 23:07
    Studio mondial
    * Comentatori: Dorin Chioţea/ Vlad Arhire Producatori : Daniela Enăchescu/Valentina Stelescu Transmisiune directă st. 2
  • 23:40
    SuperMondial
    Producător Octavian Pescaru Transmisiune directă din st.2
  • 00:15
    Exclusiv în România
    (redifuzare) Prezintă Cristian Tabără Producători: Cristina Madgearu, Marin Găbudean
  • 01:05
    # Creativ
    (redifuzare)
  • 01:35
    Istorii ascunse
    Povestea aurului (I) Producător Cristina Baican
  • 02:00
    REVIZIE TEHNICA
    Rezerve: Telejurnal Ştiri* Meteo 40’ (criptat/Exclusiv TVR+) AgroStrategia 46’ Eu pot! 46’